Burmistrzowie

788
Archiwalne zdjęcie burmistrza Mieczysława Markowskiego
Archiwalne zdjęcie burmistrza Mieczysława Markowskiego
1673 r. Wojciech Baranowicz
1674 r. Szymon Spiet
XVIII w. Bartłomiej Czawaryn
XVIII w. Jan Antosiewicz
1741 r. Andrzej Siterski
1775 r. Stanisław Markiewicz
do 1809 r. Franciszek Raunacher
1810-1816 Tomasz Sotkiewicz
od 1816 Augustyn Feliks Dorantowicz
I połowa XIX w Kacper Mierzejewski
I połowa XIX w Kożuchowski
do 1828 r. Ludwik Sułkowski
1828-1831 Józef Łochowski
1831-1834 Feliks Kołudziński
1834-1845 Roch Andrzej Blok
1846-1856 Bartłomiej Biernacki
1856-1858 Feliks Chorzelski
1858-1859 Emeryk Gołębiowski
1860-1864 Józef Kłoczowski
1865 r. Hugon Grabowski
1865-1866 Maciej Polaski
1866 Wincenty Bieńkowski
1866-1868 Feliks Kotowicz
1868 Karol Wolski

 

W 1869 r. ogłoszony został ukaz carski o odebraniu praw miejskich m.in. Piasecznu. Od połowy 1870 roku władzę w osadzie sprawował wójt:

1871-1872 J. Poncyliusz
1872-1881 J. Kamiński
1881-1902 Jan Karwowski
1903-1911 Kacper Poncyliusz
1911-1915 Krystian Szajer
od 1915 r. Ludwik Günter

 

Po odzyskaniu przez Piaseczno praw miejskich w 1916 roku funkcję burmistrza piastowali:

tymczasowo w 1918 r. Gustaw Hoffman
1918-1926 Wacław Kaun – pierwszy burmistrz w II Rzeczypospolitej
1927 r. Roman Kołaczkowski
1927-1934 Józef Herb
1934-1936 Gustaw Lichtenstein
1936 r. Henryk Ciborowski
1937 r. Bronisław Tański
1937-1939 Mieczysław Markowski
1939 r. Paweł Lukiewicz
1940-1945 Karol Fryderyk Roschildt
od 1945 r. Józef Szymczak
Wiktor Mikulski
Stanisław Cześnik
od końca 1948 r. Edmund Ogonek

 

Na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. w miejsce zarządów miejskich, kierowanych przez burmistrzów, powstały rady narodowe. Burmistrza zastąpił przewodniczący Prezydium.

Opracowano na podstawie “Drugich Szkiców z dziejów Piaseczna i okolic”, Ewa i Włodzimierz Bagińscy, Oficyna Księgarska Mucha – Uchmanowicz, Piaseczno, 2008

Wykaz burmistrzów Piaseczna od 1990 r.

11.06.1990 – 01.07.1994 Henryk Janicki
01.07.1994 – 03.06.1997 Marian Żukowski
03.06.1997 – 02.11.1998 Jerzy Madej
03.11.1998 – 11.05.2001 Andrzej Moździerz
11.05.2001 – 18.11.2002 Józef Zalewski

 

Burmistrzowie wybrani w wyborach bezpośrednich od 2002 r.

19.11.2002 -13.12.2006
13.12.2006 – 05.12.2010
Józef Zalewski
05.12.2010 – Zdzisław Lis