Jarmark Piaseczyński

3485

10 września o godzinie 12.00 zapraszamy na XIII Jarmark Piaseczyński.

Jest to coroczna impreza plenerowa, której cele jest nawiązanie do dawnej tradycji organizowania w Piasecznie targów wielkich (jarmarków), odtworzenie klimatu dawnych jarmarków, przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła oraz zainteresowanie mieszkańców dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

W programie Jarmarku planowane są występy zespołów ludowych i folkowych, pokazy historyczne, plenerowe przedstawienia teatralne, pokazy dawnego rzemiosła. Jarmark to przede wszystkim kramy handlowe z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, rękodziełem, ozdobami, a także potrawami kuchni tradycyjnej.

Corocznie w ramach JARMARKU odbywają się także różne imprezy towarzyszące (wystawy, prelekcje, zwiedzanie miasta, zwiedzanie poszczególnych obiektów zabytkowych, wycieczki, konkursy) zlokalizowane w różnych punktach naszego miasta.
Wydarzenie organizowane jest w ramach ogólnopolskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznym hasłem EDD: „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”

Program tegorocznego Jarmarku:

XIII JARMARK PIASECZYŃSKI
SPOTKANIE REGIONÓW – TATARZY POLSCY

10 września 2017
PIASECZNO – PL. PIŁSUDSKIEGO, ul. PUŁAWSKA, ul. KOŚCIUSZKI, ul. RYNKOWA

godz. 12.00 – 19.00
12.00 – 18.30 – SCENA JARMARCZNA /pl. Piłsudskiego – Rynek
12.00 – rozpoczęcie XIII Jarmarku Piaseczyńskiego
12.10 – występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej
12.50 – Tatarski  Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
13.30 – Zespół Śpiewaczy Tęcza z Nowej Woli
14.00 – Tatarski  Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
14.35 – pokaz tańców renesansowych
15.00 – Tatarski  Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk
17.30 – koncert Kapeli Hanki Wójciak

12.00 – 19.00 – KRAMY JARMARCZNE /pl. Piłsudskiego – Rynek, ul. Puławska, ul. Kościuszki
– stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty
– kuchnia tatarska, regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie
– „Baran Piaseczyński” – wypiek regionalny

JARMARCZNE ATRAKCJE:
pl. Piłsudskiego

12.30 – 18.00 – tatarska jurta
– stoisko kultury tatarskiej Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne – prezentacja strojów tatarskich, literatury oraz atrybutów związanych z historią i tradycją Tatarów Polskich
– stoisko Związku Tatarów RP
12.30 – 18.30 – obozowisko rycerskie: zbrojownia, garderoba historyczna, warsztaty kuglarskie
13.00 – 17.00 – tatarskie warsztaty artystyczne
14.00 – 18.00 – warsztaty łucznicze
15.40 – pokaz żonglerki chorągwiami

ul. Rynkowa

12.30 – 18.30 – „Ginące zawody” – pokazy dawnego rzemiosła oraz historyczna gra dla dzieci
16.00 – 17.00 – „Czego nie wiecie o smokach” – przedstawienie jarmarczne – Teatr Rozrywki Trójkąt
17.00 – 18.00 – animacje dla dzieci – Teatr Rozrywki Trójkąt

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

8 września – „Tatarzy w Polsce – historia, tradycje, zabytki” – wystawa plenerowa (pl. Piłsudskiego), wystawę oglądać można do 30 września

9 września
10.00 – 12.00 – „Zalesie Dolne: miasto -ogród” – spacer ulicami Zalesia z opowieścią przewodnika. Zbiórka uczestników: stacyjka Zalesie Dolne (na linii wąskotorowej) ul. Stołeczna (przy nr 32)
12.00 – 15.00 – „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – spacer fotograficzny. Zbiórka uczestników przed Domem Kultury, ul. Kościuszki 49

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)

Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno

Partnerzy: Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne, Piekarnia „Krzosek”

Patroni medialni: Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Kurier Południowy, powiat-piaseczyński.info

„Ginące zawody” – pokazy dawnego rzemiosła

To próba przybliżenia i odtworzenia dawnych rzemiosł, z wytwórczością na żywo. Rekonstruktorzy w strojach z epoki wcielą się w role dawnych rzemieślników: kowala, tkaczki, garncarza, praczki. Przygotowanie: Archeoconcept – Małgorzata Krasny-Korycińska

„Czego nie wiecie o smokach” – Teatr Rozrywki Trójkąt ( Zielona Góra)
Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Ulubionym sposobem wypowiedzi aktorów teatru są formy komiczne –  „nie ma nic przyjemniejszego, niż rozśmieszanie ludzi”, zdarzają się im także poważniejsze realizacje.
„Czego nie wiecie o smokach” to widowiskowy, interaktywny, plenerowy spektakl dla dzieci. Został zainspirowany książką słynnego psychologa Marshalla B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków, atrakcyjnymi pod względem wizualnym i konstrukcyjnym. Zawiera także elementy interakcji z publicznością.
Scenariusz: Beata Beling.
Występują: Beata Beling, Artur Beling, Mariusz Wasilewski oraz Ludwik Schiller.

Piaseczyńska Orkiestra Dęta

Działa na terenie gminy Piaseczno od 2000 roku. Założycielami orkiestry jest grupa zapalonych amatorów, którzy znaleźli swoje miejsce przy Centrum Kultury w Piasecznie. W repertuarze orkiestry znalazły się marsze, muzyka sakralna, pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki współczesnej. Orkiestra swoimi występami uświetnia wszystkie ważniejsze imprezy patriotyczne i okolicznościowe. Kapelmistrzem orkiestry od stycznia 2014 r. jest Tomasz Banowicz.

Zespół Śpiewaczy Tęcza z Nowej Woli

Zespół powołany został w 1986 r. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli. W jego skład wchodzą głównie kobiety, występujące w barwnych strojach wilanowskich. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni ludowe z różnych regionów Polski, piosenki popularne, patriotyczne i biesiadne.  Od 1997 r. kierownikiem zespołu jest dr hab. Tomasz Nowak, etnomuzykolog, pracownik Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół „Tęcza” jest zdobywcą wielu nagród – ostatnio zajął I miejsce na XXXVII Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych (2017), został także laureatem konkursu Perły Mazowsza w kategorii Wydarzenia (2016).

Kapela Hanki Wójciak

To krakowski zespół grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. W utworach Kapeli pobrzmiewają rytmy polskiej muzyki ludowej, orientalnej i celtyckiej.
W tekstach poruszane są tematy współczesnego świata, a zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.
W 2014 roku  ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, a w 2016 roku wydanie specjalne  albumu. Piosenka Kapeli „Do syta” znalazła się na składance „Gitarą i piórem”, obok piosenek z repertuaru m.in. Piotra Bukartyka, Magdy Umer czy Andrzeja Poniedzielskiego. Jesienią b.r. ukaże się druga płyta Kapeli Hanki Wójciak.

Skład zespołu: Hanka Wójciak – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, Tomasz Czaderski – perkusja, Jacek Długosz – gitara, Mateusz Frankiewicz – kontrabas, Tomasz Pawlak – skrzypce, Andrzej Zagajewski – mandola.

Pokazy rycerskie

Pokaz tańców renesansowych  to popisowe galiardy, dostojne pavany, szybkie cascardy i swobodne branle w wykonywane przez artystów w bogato zdobionych, dworskich strojach.
Pokaz żonglerki chorągwiami czyli pochodzącej z dawnych Włoch sztuki sbandieratori. Widowiskowy pokaz chorągwiarzy składa się z szeregu figur tanecznych i popisowych podrzutów chorągwiami.

Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk

Zespół powstał w 1999 r. z inicjatywy Haliny Szahidewicz. W zespole tańczą dzieci, młodzież i dorośli pochodzenia tatarskiego. W repertuarze znajdują się narodowe tańce oraz pieśni tatarskie pochodzące z Krymu, Baszkirii i Tatarstanu. Buńczuk ma na swoim koncie wiele występów na imprezach folklorystycznych i etnicznych  w Polsce i za granicą m.in. we Włoszech, Niemczech, na Litwie i Łotwie. Występował także podczas wizyty Księcia Walii Karola w Kruszynianach (marzec 2010), a także podczas inauguracji obchodów 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP w Pałacu Prezydenckim w Warszawie (luty 2011).
Opiekę nad zespołem sprawuje Maria Chazbijewicz, choreografem jest Achmed Tashaey (z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku), prowadzący również czeczeński zespół dziecięco-młodzieżowy Łowzar.
Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne powołana została 2 września 2013 roku, przez grupę Polskich Tatarów, osobiście zaangażowanych pracą na rzecz własnej mniejszości  etnicznej. Celem działalności jest integracja społeczna grupy, rozwój kulturalno-edukacyjny dzieci i młodzieży, rozbudzenie własnej tożsamości etnicznej oraz podtrzymywanie tradycji narodowej. Bardzo ważnym aspektem działań Fundacji jest aktywizacja młodego pokolenia, dążenie do wzbudzenia w nich chęci poznania kultury narodu, z którego się wywodzą.

Tatarzy Polscy to grupa  od setek lat zamieszkująca na  terenach Rzeczypospolitej, ciesząca się szacunkiem i tolerancją i chociaż na przestrzeni wieków zatraciła swój język, zachowała  wiele unikalnych tradycji i odrębności kulturowych. Obecnie ich liczbę szacuje się na ok. 5 tys., mówią oni po polsku, zaś ich religią nadal jest islam.

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej (ZTRP), podobnie jak Fundacja skupia w swoich szeregach obywateli polskich pochodzenia tatarskiego.  Związek nawiązuje do ponad 600 letniej tradycji historycznej Tatarów Rzeczypospolitej, którą to tradycję reprezentuje i kontynuuje. Obecnie prezesem Związku Tatarów RP jest Jan Adamowicz.