Obecnie na terenie gminy Piaseczno realizowanych jest kilkanaście inwestycji drogowych. Wiąże się to z licznymi utrudnieniami w ruchu, ale docelowo mieszkańcy zyskają bezpieczne i komfortowe drogi.
Gmina Piaseczno realizuje wiele inwestycji drogowych, w tym również te, na które mieszkańcy czekali od lat, a są skomplikowane i kosztowne, jak na przykład przebudowa ul. Geodetów. Współpracujemy też z innymi samorządami, by wspólnie realizować ważne dla naszych mieszkańców inwestycje. Tak dzieje się w przypadku przebudowy ul. Pod Bateriami, którą będzie realizował niebawem powiat piaseczyński, czy budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej 722 w Bogatkach.
Oczywiście inwestycje drogowe zawsze wiążą się z utrudnieniami komunikacyjnymi, na które narzekają zwłaszcza kierowcy oraz właściciele nieruchomości położonych przy przebudowywanych drogach. Utrudnienia w ruchu są nieuniknione przy realizacji zadań drogowych, trzeba jednak pamiętać, że celem tych działań nie jest utrudnianie życia mieszkańcom, lecz poprawa bezpieczeństwa i warunków jazdy.
Koniec inwestycyjnego boomu
– Zdajemy sobie sprawę, że natężenie inwestycji drogowych na terenie Piaseczna jest duże, ale zarówno my, jak i powiat czy samorząd Mazowsza realizujemy zadania wtedy, kiedy mamy na to pieniądze, gotową dokumentację i rozstrzygnięte przetargi – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Niestety rzadko udaje się rozpocząć daną inwestycję w zakładanym wcześniej terminie, więc skoordynowanie prac budowlanych jest niezwykle trudne. Zadania mogą utknąć na etapie projektowym przy uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń, często nie udaje się rozstrzygnąć przetargu, bo albo nie ma ofert, albo są zbyt wysokie. No i sezon budowlany przypada dla wszystkich w tym samym okresie roku – dodaje burmistrz.
Przy realizacji inwestycji staramy się oczywiście z pracami wymagającymi całkowitego zamknięcia ważnych szlaków komunikacyjnych celować w okres wakacyjny, kiedy natężenie ruchu jest znacznie mniejsze, a co za tym idzie, wyłączenie dróg z ruchu nie powoduje zbyt dużych korków w okolicy.
– Choć kumulacja prac drogowych może irytować, to ich zakończenie i uzyskane efekty są powodem do zadowolenia. Przewidujemy, że po okresie wakacyjnym wszyscy odetchniemy z ulgą i będziemy się cieszyć z poprawy bezpieczeństwa, a także z nowych rozwiązań poprawiających płynność ruchu – podkreśla wiceburmistrz Robert Widz.
Powinno również cieszyć to, że samorządy w bieżącym roku posiadają jeszcze środki na realizację zadań inwestycyjnych. Zmiany podatkowe, które wprowadził rząd, będą skutkować mniejszymi wpływami do budżetów samorządów, a ceny usług i materiałów budowlanych już znacząco wzrosły. Przewiduje się też, że ta tendencja, w związku z wojną w Ukrainie, skutkami pandemii i rosnącą inflacją, będzie się utrzymywać. Stąd obecnie realizowanych jest sporo inwestycji drogowych – na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Duże i ważne inwestycje
Gmina Piaseczno realizuje obecnie przebudowę kolejnego odcinka ul. Puławskiej oraz fragmentu ul. Kościuszki od skrzyżowania z ulicami Jana Pawła II i Chyliczkowskiej do skweru Kisiela. W pierwszym etapie prac remontowaną drogą dopuszczony został jedynie ruch autobusów, taksówek, rowerów oraz pojazdów dojeżdżających do zlokalizowanych tu posesji. W kolejnym, który rozpocznie się w sobotę 21 maja i będzie obejmował przebudowę jezdni, droga zostanie zamknięta dla ruchu.
Kierowcy mogą korzystać z alternatywnego połączenia przez centrum – nową drogą łączącą ul. Kościelną z ul. Nadarzyńską lub ulicami Jana Pawła II i Wojska Polskiego. Dojazd do odcinka ul. Kościuszki między skwerem Kisiela a ul. Nadarzyńską jest możliwy łącznikiem biegnącym od ul. Nadarzyńskiej, na tyłach bloku przy ul. Kościuszki, z wyjazdem obok kwiaciarni. Zamknięcie drogi dla ruchu powinno potrwać około sześciu tygodni.
Starostwo Powiatowe w Piasecznie prowadzi równocześnie inwestycję polegającą na przebudowie ul. Chyliczkowskiej. Wydłużony zostanie lewoskręt z ul. Chyliczkowskiej w ul. Armii Krajowej, droga zyska pasy rowerowe, przystanek autobusowy przy liceum w kierunku centrum oraz bezpieczne przejście dla pieszych z wyspą między szkołami. Dodatkowo PWIK wymienia stary, azbestowy i awaryjny wodociąg. Aby zrealizować prace, konieczne było wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Chyliczkowskiej, czego efektem są niestety spore utrudnienia w ruchu w centrum Piaseczna.
Kolejną inwestycją powiatu piaseczyńskiego, którą dofinansowujemy, jest przebudowa ulic Dworskiej i Starochylickiej w Chylicach wraz z budową ronda na skrzyżowaniu obu ulic. Inwestycja ta nie tylko upłynni ruch na skrzyżowaniu, ale też znacząco poprawi bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do sąsiedniej szkoły. Gmina Piaseczno przekazała również środki na realizowaną przez powiat piaseczyński przebudowę skrzyżowania drogi krajowej 79 z ulicami Polną i Główną w Żabieńcu. Powiat wprowadził na DK 79 ruch wahadłowy wraz z zamknięciem skrzyżowania od strony Żabieńca oraz dopuszczeniem jedynie wjazdu z DK 79 w kierunku Siedlisk. Skutkuje to oczywiście większymi korkami na obwodnicy Piaseczna, ale skrzyżowanie to jest w naszej gminie jednym z najtrudniejszych do pokonania przez pojazdy wyjeżdzające z dróg podporządkowanych, a przy okazji jest bardzo niebezpieczne. Nowy układ skrzyżowania i sygnalizacja mają to zmienić.
Gmina Piaseczno kończy z kolei budowę ul. 11 Listopada. Mieszkańcy kilkudziesięciu domów położonych wzdłuż tej ulicy przestaną w końcu tonąć w kurzu i błocie. Kosztowna i skomplikowana ze względu na budowę kanalizacji deszczowej inwestycja została podzielona na trzy etapy. Obecnie dobiegają końca prace na ostatnim odcinku.
Przy granicy z gminą Lesznowola rozpoczęliśmy przebudowę ul. Wiśniowej. Swoje prace obecnie realizuje PWiK Piaseczno. Po wykonaniu inwestycji ulica zyska odwodnienie i nową nawierzchnię, ale też rozwiązania, które posłużą spowolnieniu ruchu, tak by zniechęcić kierowców traktujących wąską drogę między zabudową jednorodzinną jako tranzyt pozwalający ominąć ul. Puławską.
Nowa jakość dróg
Na granicy Piaseczna i Józefosławia realizujemy największą z gminnych inwestycji drogowych – przebudowę ulic Geodetów, Energetycznej i Rubinowej. Na realizację tego zadania mieszkańcy Józefosławia i Julianowa czekali od wielu lat. Drogi były kiepskiej jakości, pozbawione odwodnienia czy infrastruktury dla rowerzystów. Warta blisko 39 mln zł inwestycja obejmuje budowę odwodnienia, przebudowę licznych sieci podziemnych, wykonanie nowych chodników, ścieżek rowerowych i oczywiście nawierzchni jezdni. W przypadku ul. Energetycznej powstała już nowa jezdnia drogi. Po zakończeniu prac ulica ta będzie dwupasmowa od ul. Puławskiej aż do ronda Praw Kobiet.
Prace na ul. Geodetów na odcinku od ul. Puławskiej do wjazdu do Auchan będą prowadzone od połowy czerwca do końca sierpnia. Wiąże się to z całkowitym zamknięciem wjazdu od ul. Puławskiej. Odcinek od ronda Praw Kobiet do ul. Ogrodowej będzie w pełni zrealizowany do końca czerwca. Prace zaplanowane na ul. Rubinowej będą prowadzone w wakacje.
– Mamy nadzieję, że wszystkie prace drogowe uda się zakończyć do 30 września 2022 r. – mówi wiceburmistrz Robert Widz. – W Józefosławiu prowadzimy również prace przy budowie ul. Jutrzenki między ulicami Wenus i Geodetów. Kończymy też budowę ul. Lidii Wysockiej w Julianowie.
Czas na przebudowę ulicy Pod Bateriami
Gmina Piaseczno przekazała powiatowi piaseczyńskiemu łącznie 8,2 mln zł na przebudowę ciągu ulic Pod Bateriami i Polskiego Państwa Podziemnego. Na początku 2021 r. powiat przejął fragment dawnej drogi wojewódzkiej 722, aby przyspieszyć realizację oczekiwanej przez mieszkańców od wielu lat inwestycji polegającej na gruntownej przebudowie drogi. Powiat właśnie rozpoczyna kompleksową przebudowę drogi od ronda w Gołkowie aż do skrzyżowania z al. Kasztanów.
Zadanie podzielone jest na trzy odcinki: od ronda w Gołkowie do ul. Zagłoby, od ul. Zagłoby do ul. 11 Listopada (wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Dworską) oraz od ul. 11 Listopada do al. Kasztanów (wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Redutową, al. Pokoju i ul. Graniczną). W ramach inwestycji droga zyska nie tylko nową nawierzchnię, ale także odwodnienie, chodnik po północnej stronie ul. Pod Bateriami oraz przejścia dla pieszych. Po południowej stronie odcinka od ul. Zagłoby do ronda w Gołkowie na początku wiosny gmina Piaseczno wybudowała ścieżkę rowerową, która zostanie przedłużona w ramach inwestycji powiatu do ul. Redutowej i ul. Modrzewiowej.
Ta niezwykle ważna inwestycja wiąże się z utrudnieniami drogowymi. Od początku czerwca 2022 r. powiat będzie fragmentami zamykał drogę na czas prowadzenia prac ziemnych związanych z koniecznością budowy odwodnienia. W pierwszym etapie przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Modrzewiową. Następnie zostanie zamknięty dla ruchu odcinek od skrzyżowania z al. Kasztanów do skrzyżowania z ul. Redutową. W kolejnym etapie zaś do skrzyżowania z ul. Dworską. Objazd będzie prowadzony ulicą Stołeczną. Zamknięcie drogi wiąże się również z koniecznością wprowadzenia zmian w transporcie publicznym. Linie autobusowe, które dotychczas jeździły ulicami Pod Bateriami i Polskiego Państwa Podziemnego, zostaną skierowane na trasy objazdowe. Najprawdopodobniej pojadą od ronda w Gołkowie ulicami Główną, Mazowiecką, Orężną i Dworcową do ul. Sienkiewicza i dalej swoimi trasami. Trwa ustalanie szczegółów z ZTM. Na czas objazdów Gmina Piaseczno chce umożliwić mieszkańcom okolic Zalesia Dolnego dojazd do centrum Piaseczna linią autobusową, która kursowałaby do skrzyżowania ulic Orzechowej i Modrzewiowej. Powiat stara się, żeby największe utrudnienia skończyły się do września.
Budujemy i remontujemy ścieżki rowerowe
Staramy się, aby w przypadku wszystkich nowych inwestycji drogowych pojawiała się również infrastruktura rowerowa. Dbamy też o istniejące ścieżki, a tam, gdzie to potrzebne, sukcesywnie poprawiamy ich jakość, dostosowując do obecnie obowiązujących standardów. Budujemy ciąg pieszo-rowerowy od ul. Czajewicza do ul. Kościuszki, remontujemy ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Puławskiej na odcinku od ul. Energetycznej do ul. Geodetów, a niebawem rozpoczniemy budowę brakującego fragmentu ścieżki rowerowej na ul. Dworcowej, tak aby dotrzeć nią aż do ul. Sienkiewicza.
MZDW będzie z kolei realizować budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Okulickiego od ul. Powstańców Warszawy aż do ul. Julianowskiej. Nowa ścieżka będzie się łączyć między innymi z istniejącą infrastrukturą rowerową na ul. Puławskiej przy skateparku.
Prosimy o cierpliwość
Nieuchronnie zmiany w organizacji ruchu wiążą się z utrudnieniami drogowymi. Staramy się informować o nich mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem, m.in. na stronie internetowej gminy: www.piaseczno.eu, w mediach społecznościowych oraz prasie lokalnej.
– Zawsze na samym początku obowiązywania nowej organizacji ruchu jest najtrudniej, bo kierowcy muszą się przyzwyczaić do zmian, zastanowić nad ewentualnymi alternatywnymi trasami, uwzględnić dłuższy czas przejazdu, planując podróż – mówi wiceburmistrz Robert Widz.
Apelujemy o cierpliwość, zwracanie uwagi na znaki i tablice informacyjne i oczywiście, w miarę możliwości, omijanie najbardziej zakorkowanych odcinków dróg.
– Wiem, że w tej chwili jest bardzo trudno poruszać się po Piasecznie, ale proszę o przetrwanie jeszcze tych kilku miesięcy utrudnień, które mam nadzieję zrekompensują Państwu nowa jakość nawierzchni dróg, bez kałuż i ubytków, dodatkowe nasadzenia, a także istotna poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.