Artysta i modelka – Sztuka Mówi

314
Artysta i modelka - Sztuka Mówi

20 lutego 2019 roku o godz. 19:00 zapraszamy na spotkanie w ramach serii SZTUKA MÓWI – cykl filmów o sztuce, podczas którego będzie można obejrzeć film pt.: „Artysta i modelka” (2012), reż. Fernando Trueba.

Gość: Piotr Pańkowski – artysta, rysownik, wykładowca. Moderator: Hubert Gieleciński.
Miejsce: Piaseczno, Dom Kultury, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny.

Artysta i modelka – druga wojna światowa, okupowana Francja, stary rzeźbiarz (w tej roli wybitny francuski aktor Jean Rochefort), znajduje na rynku w swoim miasteczku młodą, piękną uciekinierkę z obozu. W zamian za dach nad głową proponuje jej pozowanie do jednej ze swoich rzeźb. Pomimo dzielących ich różnic sztuka sprawia, że tych dwoje zaczyna łączyć szczególna więź złożona z zachwytu, fascynacji, podziwu dla urody i mądrości.

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/601612893614051/

Piotr Pańkowski o sobie:
Studia ukończyłem na warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Siennickiego. Na tej samej uczelni uzyskałem tytuł doktora sztuki. Uprawiam malarstwo, grafikę, zajmowałem się grafiką użytkową i projektowaniem wnętrz. Od wielu lat jestem wykładowcą rysunku i malarstwa na Wydziale Architektury WSEiZ. Sztuka i architektura to dwa najważniejsze obszary moich zainteresowań. Jako artysta, od 35 lat czynnie zajmujący się malarstwem zorganizowałem wiele indywidualnych wystaw i uczestniczyłem w licznych pokazach zbiorowych. Tematem moich obrazów są: ludzie (postacie, portrety), zwierzęta, martwe natury (cykle przedmiotów). Operuję różnymi technikami malarskimi i rysunkowymi – oleje, gwasze, akwarele, tusz, węgiel, inkografika. Gdybym miał w jednym haśle zawrzeć swoje artystyczne credo to brzmiało by ono następująco: Patrz na świat własnymi oczami. Bliska jest mi ta sztuka która nie poddaje się modzie i uniformizacji, bliscy mi są ci artyści którzy mimo potężnego wpływu rynku i globalnej kultury zachowują swój osobisty ogląd świata.