Do pierwszej krwi – wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej

156
Plakat wydarzenia Do pierwszej krwi - wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej
Do pierwszej krwi - wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej

18 października 2020 roku o godz. 16.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Julii Zabrodzkiej “Do pierwszej krwi”. 

Miejsce: Kolonia Artystyczna, Zalesie Dolne, ul. Dębowa 3. Wystawę będzie można oglądać od 19 października do 8 listopada 2020 roku. Kuratorem wystawy jest: Hubert Gieleciński. Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Kolonia Artystyczna, Klub Fotograficzny w Piasecznie.

Do pierwszej krwi – na arenie robią śmieszne miny i wymachują miniaturowymi kapami. Na początku śmierć ich nie dotyczy, jeszcze nie zaczęli jej rozumieć. Mają po 9-10 lat. Nie wiedzą, co znaczy zabić, chociaż wielu z nich śmierć widziało już wielokrotnie. Jednak to nie chęć zabijania ich przyciąga, ale mit ubranego w złoto torreadora. Zapatrzeni w przeszłość rodzice i dziadkowie od małego zabierali ich na arenę lub pokazywali walki byków w telewizji. Wychowane w kulcie korridy dzieci, popychane przez nostalgię i ambicje swoich bliskich, trafiają do szkół, gdzie mają kształcić się na torreadorów. Po szkole przychodzi czas na zajęcia praktyczne – w hodowlach organizowane są walki z cielakami, na początku bezkrwawe. Najlepsi trafiają na tzw. fiestas taurinas. Tam nastolatkowie po raz pierwszy pokazują swoje umiejętności przed publicznością – i po raz pierwszy zabijają. Większość z nich lubi myśleć o walce jako równoprawnym pojedynku. Jednak to byk zazwyczaj przegrywa.

Julia Zabrodzka – z wykształcenia socjolożka, z zawodu fotografka i dziennikarka. Przez ostatnie 10 lat była związana z magazynami „Podróże” i „Voyage”. Publikowała też m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Piśmie”,„Polityce”, „Znaku”, „Esquire”, „Kukbuku”, „Zwierciadle” i „The Guardian”. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, “Talent Roku” galerii Pix.house, i dwukrotnie „Grand Press Photo”, laureatka „Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej” i „Leica Street Photo”. Podczas studiów przez półtora roku mieszkała na północy Hiszpanii, a od 2016 r. regularnie wraca na południe tego kraju, do Andaluzji, gdzie realizuje dwa projekty fotograficzne. Strona: juliazabrodzka.pl / Instagram: juliazabrodzka.

Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/257654515561418/