Gra detektywistyczna z Budżetem Obywatelskim w tle

282
plakat z informacjami dotyczacymi gry i rysunkowym wizerunkiem detektywa w płaszczu i kapeluszu
plakat

26 czerwca 2022 r. (niedziela) w godzinach 13:00-18:00 w przestrzeni miejskiej Piaseczna, odbędzie się bezpłatna, interaktywna gra detektywistyczna „Twój głos ma znaczenie!”. SuperDetektywi tym razem na tropie skradzionej dokumentacji dotyczącej Budżetu Obywatelskiego Gminy Piaseczno!

Scenariusz gry to iście detektywistyczna zagadka, nawiązująca do uwielbianych przez dzieci książek przygodowych, w którym dziecięcy detektywi wpadają na trop zagadki kryminalnej i wyruszają w podróż, aby ją rozwiązać.

Tym razem trop prowadzi do Urzędu, w którym zaginęły ważne dokumenty, związane z realizacją Budżetu Obywatelskiego. Bez ich odnalezienia, kolejna edycja nie będzie mogła się odbyć. Policja wytypowała pięciu podejrzanych! Każdy z nich miał motyw i możliwość, aby dokonać kradzieży.

Na detektywistyczą grę terenową „Twój głos ma znaczenie!” zapraszamy w szczególności rodziny z dziećmi w wieku 6 -13 lat. START gry będzie miał miejsce na terenie Kolejki wąskotorowej w Piasecznie (Mobilna Galeria Kolejowa), przy ul. Sienkiewicza 14, Piaseczno. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 13:00 – 18.00 w niedzielę, 26 czerwca 2022. Rejestracja na grę będzie możliwa w godzinach 13:00 – 16:00. Następnie na rodziny biorące udział w wydarzeniu czekają dalsze niespodzianki.

-Głównym celem gry jest edukacja obywatelska mieszkańców Gminy Piaseczno; pokazanie, w jaki sposób, wszyscy możemy mieć bezpośredni wpływ na zmiany w otoczeniu i wkład w rozwój Gminy. Umożliwia to między innymi Budżet Obywatelski. W tym roku jest to ok. 1 miliona złotych, o którego przeznaczeniu decydują mieszkańcy w demokratycznym głosowaniu. Każdy może zgłosić swój autorski pomysł na to, co warto zmienić w Gminie – mówi Łukasz Wyleziński, Dyrektor Biura Promocji i Kultury Gminy Piaseczno -W tym roku wprowadziliśmy do regulaminu Budżetu Obywatelskiego nowe zapisy. Między innymi zdefiniowano zasadę ogólnodostępności projektów. Gra ma za zadanie, w ciekawy i przystępny sposób, przedstawić mieszkańcom zasady związane ze składaniem wniosków – dodaje.

Scenariusz gry jest tak skonstruowany, aby Detektywi amatorzy, szukając poszlak i świadków do rozwiązania zagadki detektywistycznej kradzieży dokumentacji, przemierzyli przestrzeń Piaseczna, zapoznając się po drodze z wybranymi projektami zrealizowanymi dotychczas z Budżetu Obywatelskiego. Być może taka wycieczka okaże się inspiracją dla kolejnych pomysłów, zwłaszcza, że w głosowaniu mogą brać udział wszyscy mieszkańcy Piaseczna, także dzieci!

Na mecie gry, oprócz udziału w EkoWarsztatach, będzie można zapoznać się ze sposobem, w jaki przygotowuje się projekty BO. Być może powstanie wówczas jeden z projektów, z których wszyscy jako mieszkańcy Gminy Piaseczno będziemy korzystać już w kolejnym roku.

– Warto pamiętać, że projekty do Budżety Obywatelskiego można zgłaszać online od 15 czerwca do 6 lipca 2022, a szczegółowy harmonogram i wszelkie informacje znajdą Państwo na na stronie www.piaseczno.budzet-obywatelski.org. – dodaje Łukasz Wyleziński, Dyrektor Biura Promocji i Kultury Gminy Piaseczno.

Gra detektywistyczna jest bezpłatna. Projekt jest realizowany przez Gminę Piaseczno, przy koordynacji Biura Promocji i Kultury Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Serdecznie zapraszamy!

mapa pokazująca przebieg trasy gry
trasa Gry Terenowej