Odtwarzanie historii rodziny na przykładzie biografii Wandy Markowskiej – Tożsamość Piaseczna

927
TOŻSAMOŚĆ PIASECZNA. LUDZIE, MIEJSCA, WYDARZENIA

26 stycznia 2020 roku o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu TOŻSAMOŚĆ PIASECZNA LUDZIE MIEJSCA WYDARZENIA, podczas którego odbędzie się spotkanie z Maciejem Adamem Markowskim.

Odtwarzanie historii rodziny (genealogii) na przykładzie biografii Wandy Markowskiej. Prelegent: Maciej Adam Markowski /Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne/. Miejsce spotkań: Przystanek Kultura Centrum Kultury, pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Udział bezpłatny. Wydarzenie na fb: www.facebook.com/events/487859785466801/

Miejsce spotkań: Przystanek Kultura, pl. Piłsudskiego 9, Piaseczno. Udział bezpłatny.

Maciej Adam Markowski powiedział: “Wanda Polkowska Markowska, moja Babcia, była między innymi nauczycielką w Platerówce w Zalesiu Dolnym. Nigdy jej nie poznałem, umarła jeszcze przed ślubem moich rodziców. Opowiadano mi o niej jako o niezwykle prawej i ciekawej osobie, ale nie znałem szczegółów jej życiorysu. Dzięki wielu dokumentom dowiedziałem się, że jej życie warto opisać i przedstawić, mimo, że nigdy nie znalazła się na stronach gazet. Do tej pory dużo już udało mi się ustalić, ale takie poszukiwania nigdy się nie kończą. Podczas prezentacji przedstawię nie tylko czego się dowiedziałem, ale także (a może przede wszystkim) gdzie można poszukiwać informacji o członkach swojej rodziny. Nie tylko akta metrykalne są ważne w odtwarzaniu historii rodziny. Czasami są tylko uzupełnieniem innych, często istotniejszych informacji – poznaniu jaka i kim była dana osoba. W prezentacji zostaną wykorzystanie między innymi dokumenty z Centralnego Archiwum Wojskowego – Wojskowego Biura Historycznego, Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, Archiwum Polskiego Słownika Biograficznego oraz to co ze zbiorów rodzinnych przetrwało Powstanie Warszawskie.

Maciej Adam Markowski z wykształcenia doktor nauk technicznych w zakresie telekomunikacji, przez większość swojej pracy zawodowej zarządzał marketingiem w korporacjach informatycznych. Z zamiłowania zajmuje się historią bliższej i dalszej rodziny, miejsc, w których żyli i mieszkali jego przodkowie. Genealogii, a właściwie historii rodziny poświęca więcej czasu dopiero od 2007 roku. Nie uważa się za genealoga, a za „historyka rodzinny”. Jako inżynier, nie tylko z wykształcenia, w prowadzonych badaniach opiera się niemal wyłącznie na dokumentach, wspomnienia traktując jako hipotezy do sprawdzenia oraz jako informacje uzupełniające. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Genealogicznego od 2012 roku, a od końca 2015 roku włączył się w prace Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego jako członek zarządu. Od 2013 roku spisuje swoje badania oraz sposoby ich prowadzenia na stronie KimOnibyli.pl. Znajdują się tam artykuły przydatne zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego historyka rodziny.