Spotkanie dla rodziców na temat szczepień przeciwko HPV

496
Plakat HPV

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego zaprasza rodziców na spotkanie informacyjne w związku z bezpłatnymi szczepieniami przeciwko zakażeniu HPV.

Miasto i Gmina Piaseczno po raz kolejny dołączyła do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień dla Dziewczynek i Chłopców przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiedzialny jest za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy i prącia, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych u obu płci.

W ramach realizacji Programu Profilaktyki Zakażeń HPV w roku 2017 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV
u dziewcząt i chłopców z rocznika 2003 i 2004, które zamieszkują na terenie Miasta
i Gminy Piaseczno.
Koszt szczepień w CAŁOŚCI zostanie pokryty z budżetu Miasta i Gminy Piaseczno.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce nowotwór odbytu zajmuje siódme miejsce wśród kobiet i szóste wśród mężczyzn pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy, prącia oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Szczepionka zapobiega zakażeniom typami wirusa HPV 6,11,16,18 jak również chroni krzyżowo przed 10 innymi z grupy onkogennych HPV: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59.

Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowe (w ramię) podanie 3 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy. Przed szczepieniem dziecko badane jest przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego we wszystkich placówkach Realizatorów.
Realizatorami programu wyłonionymi w drodze konkursu są:

SZPZLO w Piasecznie ul. Fabryczna 1 tel.(22) 462-70-02
Przychodnia nr2 Gołków ul. Skrzetuskiego 17 tel.(22) 756 24 63
WOZ Zalesie Górne ul. Złotej Jesieni 1 tel.(22) 756 52 45
WOZ Głosków ul. Górna 20 tel.(22) 757 81 83
WOZ Złotokłos ul. Runowska 1 tel.(22) 726 92 18

Akcja edukacji zdrowotnej przeprowadzona zostanie we współpracy ze szkołą, do której Państwa dziecko uczęszcza.

24 kwietnia 2017 godz. 19.00 w Zespół Szkół Publicznych im. Tadeusza Zawadzkiego “Zośki”
ul. Główna w 50 w Gołkowie odbędzie się spotkanie edukacyjne dla Rodziców i dzieci
z rocznika 2003 i 2004 na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metodach walki z nim.

Spotkanie poprowadzi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej
i Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź
Zarząd Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Podczas tego spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat wirusa HPV oraz metodach profilaktyki przeciw chorobom przez niego wywoływanym.

Udział Państwa córki/syna w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, Państwa zgody i poprzedzony będzie konsultacją medyczną lekarza uprawnionego do prowadzenia szczepień profilaktycznych. Aby przystąpić do programu szczepień niezbędna będzie pisemna zgoda rodzica/opiekuna, formularz dostępny w placówkach Realizatora.