Świętujemy niepodległość

1802
100 -lecie Niepodległości Polski
100 -lecie Niepodległości Polski

W niedzielę 11 listopada będziemy obchodzić uroczyście 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w piaseczyńskie obchody, które zostaną podzielone na dwie części. O godz. 10.00 w kościele św. Anny w Piasecznie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpią przemówienia okolicznościowe i złożenie wiązanek pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość uświetni udział pocztów sztandarowych, a także chóru „Lira” i Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.

O godz. 12.00 przy budynku dworca PKP nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa zaprasza na przejazd specjalnym pociągiem z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Pociąg odjeżdża o godzinie 11.00 ze stacji Piaseczno Miasto i zatrzymuje się w Zalesinku skąd pasażerowie i kolejarze udadzą się do miejsca upamiętniającego Bitwę pod Gołkowem, która miała miejsce 9-10 lipca 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Na miejscu zaplanowane jest zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i wspólne odśpiewanie Hymnu. Po uroczystości pociąg uda się w dalszą drogę. W Runowie odbędzie się tradycyjny piknik z ogniskiem. Powrót do Piaseczna planowany jest około godziny 15.00.

Druga część obchodów rozpocznie się o godz. 16.00 Paradą Niepodległości, do udziału w której zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych. Paradę, która wyruszy w kierunku rynku spod Ogródka Niepodległościowego (róg ulic Kościuszki i Sienkiewicza), poprowadzi Piaseczyńska Orkiestra Dęta. Podczas pochodu nie zabraknie przedstawienia krótkich rysów historycznych dotyczących mijanych miejsc pamięci.

Około godz. 16.30 na rynku koncertem piaseczyńskich chórów, orkiestr, chórów szkolnych i zespołów ludowych uczcimy 100 lat niepodległego Piaseczna. Będzie to występ symultaniczny, z czterech stron rynku, w którym weźmie udział w sumie 300 osób dyrygowanych przez Pawła Gindę.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie prezentacja historii Piaseczna w latach 1918–2018, zakończona pokazem laserów do polskiej muzyki filmowej.

O godz. 18.30 natomiast w auli błękitnej Domu Parafialnego Teatr Szansa zaprezentuje polską kulturę taneczną, wokalną i teatralną.

Gorąco zachęcamy do udziału!

Uroczystości 100 lecia odzyskania niepodległości