23 nowe drzewa przy ul. Puławskiej

1292
23 nowe drzewa na ul. Puławskiej. Firma ogrodnicza sadzi drzewo na skwerze przy ul. Pułąwskiej.
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska

Zakończyło się sadzenie nowych drzew wzdłuż ulicy Puławskiej. To ostatni etap zazieleniania ulicy po przebudowie.

W dwie ostatnie soboty października firma ogrodnicza realizowała sadzenie drzew wzdłuż przebudowanego odcinka ulicy Puławskiej. Nowe drzewa pojawiły się w pasie zieleni oddzielającym ścieżkę rowerową od chodnika oraz miejsc postojowych. Kolejne drzewa zostały też posadzone na skwerze obok przystanku autobusowego.

Specjalnie przygotowane drzewa

Na ich posadzenie trzeba było poczekać do końca października ze względu na wymogi związane z cyklem wegetacyjnym roślin należy je sadzić w odpowiednim momencie roku.

– W związku z tym, że zależało nam na drzewach, które będą już wystarczająco duże i odpowiednio przygotowane do posadzenia w centrum miasta, nasze glediczie zostały zamówione z odpowiednim wyprzedzeniem w szkółce specjalizującej się w tego typu hodowli – relacjonuje Patrycja Zych, Główny specjalista ds. Przestrzeni Publicznej. – W tej szkółce drzewa są przygotowywane w specjalny sposób. Między innymi kilkakrotnie przesadzane tak, by miały odpowiednią bryłę korzeniową.

Przy ulicy Puławskiej posadzonych zostało 17 glediczii trójcierniowych, 5 dębów szkarłatnych oraz 1 jabłoń ozdobna, w sumie 23 nowe drzewa, które uzupełniły wcześniejsze nasadzenia. Na odcinku od ul. Młynarskiej do ul. Chyliczkowskiej po przebudowie posadziliśmy 2525 sztuki krzewów oraz w sumie 6346 okazów traw ozdobnych, bylin i roślin cebulowych.

Nowe drzewa już niebawem ozdobią ulicę Puławską. na zdjęciu ulica Puławska z posadzonymi drzewami.
Tak będą wyglądać drzewa przy ul. Puławskiej już na wiosnę foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska, wizualizacja: Bartłomiej Gajewski

Przyjazna przestrzeń dla mieszkańców

– Naszym celem jest rewitalizacja centrum miasta i poprawa jakości przestrzeni publicznej.  Jednym z elementów tych zmian jest zwiększenie liczby nasadzeń. Dotyczy to nie tylko niewielkich ozdobnych skwerów, klombów czy donic, które uatrakcyjniają przestrzeń, ale również sadzenia drzew wzdłuż głównych ulic – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Zwłaszcza, że drzewa w istotny sposób wpływają na poprawie jakości powietrza oraz obniżenie temperatury otoczenia w czasie upałów. Sadząc je bierzemy też pod uwagę wyzwania klimatyczne przed którymi stoimy – podkreśla.

Drzewa posadzone wzdłuż ulicy Puławskiej to jeden z elementów “odbetonowywania” centrum Piaseczna.

– Obecnie trwają prace nad projektem wykonania nasadzeń na Rynku. Zależy nam na tym, by znalazło się tu więcej drzew, które zapewnią cień w upalne lato. Gotowy jest również projekt zagospodarowania dalszego ciągu ulicy Puławskiej oraz ul. Kościuszki. Również tutaj przewidzieliśmy sadzenie nowych drzew wzdłuż ulicy. Na odcinku od ul. Chyliczkowskiej do ul. Sienkiewicza miałoby zostać zasadzonych aż 60 nowych drzew – informuje wiceburmistrz Robert Widz.