23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych

1361

Szanowni mieszkańcy!

W dniu 23 stycznia obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Zachęcamy do dołączenia do kampanii przeciw jednorazówkom.

Rys historii

Dzień bez opakowań foliowych w Polsce w 2008 r. zapoczątkował radny z Łodzi składając obywatelski projekt ustawy zakazującej ich bezpłatnej dystrybucji. Taka propozycja była próbą znalezienia metody na walkę z nadmiarem plastikowych opakowań.

Cienką foliową torbę jako pierwszy opatentował w 1965 r. szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten. Foliowa torba zawładnęła światowym handlem i można powiedzieć, że do dzisiaj gości w  naszych domach. To już ponad 50 lat kiedy to plastik z uwagi na jego niską cenę i lekkość jest masowo wykorzystywany w produkcji i istnieje na ogólnoświatowym rynku. Produkty, które kupujemy zarówno te spożywcze jak i przemysłowe bardzo często pakowane są wielokrotnie ”na cebulkę”. Tylko po to, aby produkt wyglądał bardziej estetycznie i dobrze się sprzedał nie myśląc o tym, że wytwarzany jest kolejny odpad, który tak naprawdę do niczego nam się nie przyda i powiększy ilość odpadów jaka trafi do kosza.

Skala problemu

Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat. Nie wiadomo ile  reklamówek foliowych w ciągu roku znajduje się na światowym rynku jednak szacuje się, iż może ich być od 500 miliardów do 1 biliona. Rocznie na wysypiska w Polsce trafia około 55 tysięcy ton odpadów z torebek foliowych, podobna ilość wyrzucana jest do oceanów, zatruwając i zabijając żyjące tam zwierzęta. Dla zwierząt żyjących na lądzie plastikowa torba może stać się pułapką jak i zagrożeniem dla życia. Walka z wszechobecnie narastającym plastikiem jest bardzo trudna a problem staje się coraz poważniejszy. Niektóre państwa, aby zminimalizować ilość wprowadzanych na rynek foliówek decydują się na ograniczenia prawne w ich dystrybucji.

Co możemy zrobić?

Rosnąca świadomość społeczna niesie za sobą dobre zmiany i nawyki. Powstają sklepy, w których zakupione towary można zapakować do własnych opakowań. Niektóre supermarkety na stałe zrezygnowały z toreb foliowych, inne zaś wprowadziły reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które ulegają rozłożeniu w kilka miesięcy. Wiadomo, iż najprostszym sposobem na ograniczenie ilości wytwarzanych reklamówek foliowych jest własna materiałowa torba wielokrotnego użytku.

Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Zachęcamy do stosowania wielorazowych toreb na zakupy oraz częstszego sięgania po produkty sprzedawane luzem. Nie bez znaczenia jest też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu czy kompostowanie bioodpadów, Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na środowisko i jego zasoby.

Źródło Gospodarka Odpadami: 23 stycznia Dzień Bez Opakowań Foliowych