Urodziny Piaseczna

2202

W ramach świętowania 590. rocznicy nadania Piasecznu praw miejskich przygotowywane są różnorodne wydarzenia dla mieszkańców. Poniżej przedstawiamy stronę kulturalną obchodów.

Kulturalnie i historycznie

Centrum Kultury stawia na odkrywanie tożsamości miasta organizując dla mieszkańców spacery historyczne i prelekcje, a także w ramach projektu „Kobiece Piaseczno” spotkania ze znanymi mieszkankami miasta. 12 maja podczas „Krótkiej przerwy – Festiwalu odpoczynku” rozstrzygnięty zostanie konkurs skierowany do młodzieży, na stworzenie questu (ulotki questowej) dotyczącego lokalnego dziedzictwa kulturowego. Tego dnia odbędzie się też gra rodzinna „Tajemnice Parku Książąt Mazowieckich”, a w alejkach parkowych spotkać będzie można panny ze szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny, starostę Franciszka Ryxa, a nawet samego króla Augusta III. Postacie przywoływać będą osoby, wydarzenia, miejsca z przeszłości Piaseczna. 18 maja w ramach II Piaseczyńskiej Nocy Muzeów zapraszamy m.in. na spacer historyczny, zwiedzanie terenu kolejki i spotkania autorskie na temat publikacji o Piasecznie. Również tegoroczny jarmark skupiony będzie na Piasecznie i jego przeszłości. Na scenę zaproszone będą lokalne zespoły np. znana folkowej publiczności „Łysa Góra”, a w wiosce rzemiosł reprezentowane będą charakterystyczne dla dawnego Piaseczna zajęcia. Z muzycznych atrakcji warto wspomnieć Festiwal im. Witolda Maliszewskiego (maj – czerwiec), czyli cykl koncertów muzyki klasycznej dedykowanych piaseczyńskiemu kompozytorowi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oraz Koncert na Zakończenie Lata organizowany 28 września. Gwiazdą tego dnia będzie KAYAH z zespołem, zaprezentowany zostanie też maping o historii miasta oparty na udźwiękowionym słuchowisku autorstwa Wojciecha Letkiego, zakończony pokazem laserowym. O wszystkich wydarzeniach będzie się można dowiedzieć czegoś więcej na stronie Centrum Kultury www.kulturalni.pl oraz profilu na facebooku @CentrumKulturyPiaseczno

Atrakcje z książką w tle

Także Biblioteka Publiczna przygotowuje szereg atrakcji związanych z upamiętnieniem jubileuszu miasta. – W lutym ogłosiliśmy konkurs literacki na opowiadanie inspirowane historią Piaseczna. Swoje teksty można wysyłać do maja – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora miejskiej biblioteki. – Na przełomie kwietnia i maja zaplanowaliśmy zajęcia z tekstem „Piaseczyńskie legendy”. Warsztaty będą niepowtarzalne, bo dzieci wykonają własnoręcznie herb miasta w formie 3D – dodaje. Po wakacjach, we współpracy z Przedszkolem nr 5, biblioteka przygotuje inscenizację „Piaseczyńskiej legendy”. Planowane jest też stworzenie animacji poklatkowej na podstawie tego tekstu. Dzieci podczas warsztatów poznają historię Piaseczna i nauczą się, jak stworzyć film metodą poklatkową. Zwieńczeniem wrześniowych atrakcji będzie „Bal na dworze księcia Janusza”. Kolorowe stroje i zabawy dla najmłodszych nawiązywać będą do czasów panowania księcia. Na jesieni w planach jest Wielki Turniej Wiedzy o Piasecznie, III Piaseczyńskie Dyktando oraz kolejny questing – lubiana przez mieszkańców i gości forma zabawy plenerowej, podczas której można lepiej poznać miasto i jego dzieje. Ogłoszony będzie też konkurs plastyczny pod tytułem „Piaseczno miasto przyszłości”. – Mamy w planach stworzenie kolejnej gry komputerowej związanej z miastem. Chcielibyśmy też, by „Piaseczyńskie legendy” ukazały się w wersji elektronicznej i były dostępne dla szerszego grona odbiorców – tłumaczy zastępca dyrektora. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno www.biblioteka-piaseczno.pl oraz profilu społecznościowego @biblioteka.piaseczno gdzie będą publikowane szersze informacje o akcjach i wydarzeniach, które wymieniamy.

Wkrótce poinformujemy o kolejnych elementach obchodów, które przygotowuje także Biuro Promocji i Informacji. M.in. będą to kolejne wydawnictwa poświęcone fragmentom historii Piaseczna oraz program oficjalnych obchodów, które planowane są na 5 listopada.