Agnieszka Cubała laureatką prestiżowej nagrody KLIO. Na zdjęciu autorka stoi przy planszach reklamujących Targi Ksiażki Historycznej i prezentuje dyplom.
foto: archiwum prywatne Agnieszka Cubała

Mieszkanka Piaseczna, autorka książek historycznych, poruszających również wątki piaseczyńskie, otrzymała prestiżową nagrodę KLIO za książkę „Warszawskie Dzieci ’44”. 

Agnieszka Cubała, wyróżniona została przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundację Historia i Kultura. Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, która miała miejsce w czwartek 25 listopada, Piasecznianka otrzymała nagrodę KLIO w kategorii varsaviana za książkę „Warszawskie Dzieci ’44”.

Agnieszka Cubała laureatką prestiżowej nagrody KLIO.
foto: archiwum prywatne Agnieszka Cubała

Nagrodę przyznało jury złożone z ekspertów – historyków, wybierając najlepsze spośród 288 pozycji książkowych zgłoszonych przez 105 wydawnictw. Tę prestiżową w środowisku historyków nagrodę, Agnieszka Cubała zdobyła już po raz drugi. Gratulujemy!

Agnieszka Cubała laureatką prestiżowej nagrody KLIO. Na zdjęciu autorka w sali Zamku królewskiego, siedzi na krześle i prezentuje dyplom.
foto: archiwum prywatne Agnieszka Cubała

Autorka w swoich książkach zajmuje się głównie tematyką Powstania Warszawskiego. Jej najbardziej znane pozycje to: “Igrzyska życia i śmierci – Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, “Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”, “Miłość ’44. 44 prawdzie historie powstańczej miłości”, “Warszawskie Dzieci ’44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie”. We wszystkich tych książkach pojawiają się również wątki i postacie związane z Piasecznem. We współpracy z Biurem Promocji i Kultury Gminy Piaseczno w 2019 roku ukazała się książka “Piaseczno ’44. Miasto i ludzie”, gdzie opisane są osoby i zdarzenia łączące historię naszego miasta z Powstaniem Warszawskim. Niebawem również nakładem Gminy Piaseczno ukaże się kolejne dzieło autorki – książka opisująca 100 lat piaseczyńskiego sportu – „Sportowe Dzieje Piaseczna”.