Akcja “Nie pij wody z plastiku”

2090
Akcja
Akcja "Nie pij wody z plastiku" zorganizowana przez Alarm dla Klimatu Piaseczno na miejskim rynku

20 czerwca na rynku w Piasecznie członkowie Inicjatywy Społecznej Alarm dla Klimatu Piaseczno zorganizowali akcję informacyjno – edukacyjną pod hasłem NIE KUPUJ WODY W PLASTIKU, odbywającą się w ramach całorocznej kampanii “Nie zasypuj życia plastikiem”, objętej patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Przekaz oraz cel akcji wzmocniła i uświetniła instalacja przestrzenna oraz rzeźba wykonana z butelek PET autorstwa artystki Anny Stawowczyk, która również była obecna podczas całego wydarzenia. Dla dzieci i młodzieży przygotowane były zagadki, związane z tematyką odpadów plastikowych wyrzucanych w olbrzymich ilościach do mórz i oceanów czy trafiające do lasów i na wysypiska śmieci. W nagrodę za poprawną odpowiedź na 10 pytań, każdy uczestnik otrzymał bidon na wodę do wielokrotnego użytku, ufundowany przez Gminę Piaseczno. Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, mieszkańcy Piaseczna – przechodnie zadawali członkom AdK Piaseczno wiele pytań o szkodliwość dla zdrowia picia wody z plastikowej butelki PET oraz o problemy dla środowiska, które stwarzają te butelki i ogólnie plastik. Dowiedzieli się m.in. o tym, czym jest Bisfenol i inne związki chemiczne wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych, w tym właśnie butelek na wodę, ile ton butelek rocznie produkują producenci napojów i wiele innych informacji.

Podczas happeningu promowana była także petycja Wymyślmy opakowania na nowo, skierowana do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i przywódców państw członkowskich UE. W petycji podkreśla się, że jedynym rozwiązaniem kryzysu plastikowych odpadów jest wielokrotne wykorzystywanie plastikowych opakowań na masową skalę. Butelki i opakowania powinny być odbierane i używane ponownie, puste pojemniki po środkach czyszczących powinniśmy móc łatwo uzupełniać, a posiłki zamawiane na wynos powinny być serwowane w naczyniach wielokrotnego użytku.

We wrześniu planowana jest kolejna akcja z cyklu „Nie zasypuj życia plastikiem”. Śledźcie informacje i newsy eko grupy na Facebooku:
@Alarm dla Klimatu
@Alarm dla Klimatu Piaseczno – grupa dyskusyjna