Aktywne „Lato w mieście 2023”

1023
Lato w mieście 2023
foto Szkoła w Chylicach

Tegoroczna akcja „Lato w mieście” już za nami. Z wakacyjnych atrakcji organizowanych przez wszystkie nasze szkoły skorzystało bisko 900 uczniów.

Wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez Gminę Piaseczno przygotowały ofertę wakacyjnych półkolonii dla dzieci. Z wakacyjnej oferty szkół skorzystało w tym roku blisko 900 uczniów. Każdego roku akcja „Lato w mieście” cieszy się ogromną popularnością.

Niestety ze względu na sytuację budżetową gminy związaną z niższymi wpływami do budżetu ze względu na zmiany podatkowe, a także rosnącymi kosztami utrzymania gminy, konieczne było ograniczenie kwoty przeznaczonej na ten cel. Wyniosła ona jednak nadal blisko 450 tys. zł. Gmina Piaseczno pokrywała prawie wszystkie koszty związane z udziałem uczniów w akcji „Lato w mieście” – wynagrodzenie kadry, transport na wycieczki, bilety wstępu na różne atrakcje czy zakup materiałów papierniczych. Rodzice ponosili jedynie koszty wyżywienia.

„Lato w mieście 2023” już za nami. Uczestniczące w przygotowanych przez nasze placówki zajęciach dzieci ciekawie i aktywnie spędziły czas nie tylko na terenie szkół, ale również podczas licznych wycieczek. Najważniejszym poza opieką nad dziećmi zadaniem realizowanym w czasie akcji “Lato w mieście” są działania profilaktyczne. Uczniowie podczas prelekcji, zabaw interaktywnych, prac w grupach, dowiedzieli się o charakterystyce różnego typu uzależnień, jak pomóc osobie uzależnionej oraz gdzie szukać pomocy. Przeprowadzono zajęcia profilaktyczne, np.: „Komputer, internet, gry – nauka i zabawa czy uzależnienie?” i programy, m.in.: „Substancje uzależniające: – uzależnienie, – co to jest?”, „Od czego możemy się uzależnić”, „Jak odmówić, żeby nie wyjść na mięczaka?”. Podczas półkolonii uczestnicy oglądali filmy profilaktyczne, które były omawiane w grupach a na podstawie wniosków i przemyśleń młodzieży odgrywano scenki tematyczne – skuteczne odmawianie.

W trakcie turnusu nasi uczniowie odwiedzili między innymi kino, ZOO, baseny czy park trampolin, kąpali się w pianie lub urządzali wodne bitwy, szyli własne misie czy skarpetkowe zoo. Pogoda dopisywała, więc sporo zajęć organizowanych było na świeżym powietrzu – nie tylko sportowych, ale również plastycznych, edukacyjnych i integracyjnych. Mamy nadzieję, że nasi mali mieszkańcy będą mile wspominać wspólnie spędzony czas.