Bezpieczeństwo dzieci zimą

2667

Około 1000 uczniów klas piątych szkół podstawowych z Gminy Piaseczno weźmie udział
w pokazie działań ratowniczych  na Górkach Szymona, przygotowanych przez strażaków Państwowej Straż Pożarnej w Piasecznie oraz druhów z kilku jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, m.in. z OSP Piaseczno.

Gmina Piaseczno oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie, realizują założenia  projektu MSWiA ”Kręci mnie bezpieczeństwo”. W ramach współpracy strażacy prezentują uczniom realistyczną symulację zdarzenia, podczas którego łamie się lód, a człowiek wpada do wody.

”Kręci mnie bezpieczeństwo” to inicjatywa, której głównym celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. W okresie zimowym
działania edukacyjne dotyczą zachowań dzieci i  niebezpieczeństwa związanego z zabawą na zamarzniętych akwenach wodnych. Podczas spotkań w terenie strażacy pokazują najmłodszym, jak należy zachować się w sytuacji niebezpieczeństwa związanego z łamiącym się lodem oraz czy i jak udzielić pomocy, dbając równocześnie o własne życie. Prezentują także  profesjonalny sprzęt strażacki, w tym sanie lodowe, łódź ratowniczą oraz wyposażenie ratowników do pracy w wodzie i do działań na lodzie.

Pierwsze spotkanie w terenie  odbyło się 5 lutego. Z-ca Komendanta st. bryg. Mirosław Bosiek przywitał młodzież po czym zapoznał dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i zachowania na zamarzniętym akwenie wodnym. Następnie strażacy przystąpili do symulowanego pokazu działań ratowniczych, który uczniowie obserwowali z brzegu z uwagą i zainteresowaniem. W tym samym czasie st. kpt. Robert Jakubowski dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Piasecznie wyjaśniał zabranym, że najważniejszym elementem ratowniczym, jest jak najszybsze powiadomienie odpowiednich  służb, ze wskazaniem dokładnego miejsca zdarzenia i sposobu dojazdu oraz wsparcie psychiczne osoby uwięzionej w lodzie, z brzegu zbiornika wodnego, poprzez zachowanie bezpośredniego kontaktu słownego, nie wpadania w panikę i zachowania spokoju oraz oczekiwania na pomoc.  Przypomniał także  numery alarmowe, na które należy telefonować wzywając pomocy.

– Mam nadzieję że symulowany pokaz działań ratowniczych uświadomi uczniom zagrożenie jakie niesie za sobą wejście na zamarznięty akwen wodny – powiedziała Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, obecna na inauguracyjnym spotkaniu z dziećmi. – Chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że wytrzymałość lodu jest jedynie teoretyczna i nigdy nie możemy być pewni, czy tafla utrzyma ciężar naszego ciała  – dodała.

Po akcji ratunkowej z udziałem topiącego się pozoranta, ratownicy zaprezentowali jak należy udzielać wymarzniętej osobie pierwszej pomocy. Zwrócili także uwagę, że nie wolno rozbierać jej z mokrych ubrań, gdyż znacznie szybciej nastąpi wyziębienie organizmu.

Bardzo dziękuję Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie st. bryg. Leszkowi Szcześniakowi oraz jego zastępcy panu st. bryg. Mirosławowi Bosiek za  zorganizowanie pokazu ratownictwa i udział w projekcie edukacyjnym – dodała na zakończenie symulacji Wiceburmistrz.

Strażacy przypominają:

– Podstawową zasadą jest korzystanie tylko z bezpiecznych i zorganizowanych lodowisk!

– Widząc osobę pod którą załamał się lód, najważniejszym jest jak najszybsze powiadomienie służb ratowniczych i zaalarmowanie osób dorosłych.

–  Osoba dorosła, oczekując na służby ratownicze,  nie może podchodzić do osoby w wodzie, bo bardzo prawdopodobnie lód załamie się także  pod nią.  Do takiej osoby, możemy się podczołgać, podając pośrednie elementy wspomagające, np. rzucając szalik, patyk, gałąź, deskę, wszystko co wydłuża ramie i daje możliwość chwycenia się człowiekowi zanurzonemu w wodzie.

– Najbezpieczniej jednak jest podać wskazania słowne osobie, by zachowała spokój i oczekiwała w bezruchu na wezwaną pomoc.