Bilet Metropolitalny w biletomatach Na zdjęciu biletomat.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Przypominamy, że od 1 czerwca bilety długookresowe ZTM można kupić we wszystkich biletomatach działających w aglomeracji warszawskiej. W związku z tym ZTM Warszawa zamyka Punkt Obsługi Pasażera na piaseczyńskim dworcu, który czynny będzie do końca września.

Od trzech miesięcy pasażerowie mają możliwość kupienia Biletu Metropolitalnego we wszystkich automatach biletowych, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Dotyczy to również Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca, której posiadacze mogą korzystać z tańszych biletów 30 i 90-dniowych.

Wcześniej, aby skorzystać ze specjalnych zniżek oferowanych dzięki umowom podpisanym między gminami a ZTM, pasażerowie musieli wykupywać bilety długookresowe w Punktach Obsługi Pasażera. W naszym powiecie jedyny taki punkt znajduje się na dworcu PKP w Piasecznie. W związku z wprowadzeniem możliwości doładowywania kart miejskich w biletomatach, ZTM zapowiada zamknięcie Punktu Obsługi Pasażera m.in. na piaseczyńskim dworcu. Nastąpi to z początkiem października 2022 r.

– W Warszawie i niektórych miejscowościach aglomeracji jest 819 stacjonarnych automatów biletowych. Dodatkowo wszystkie autobusy i tramwaje Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej są wyposażone w biletomaty mobilne – to 2439 urządzeń. Tak więc mieszkańcy aglomeracji mogą kupić Bilety Metropolitalne w ponad 3,2 tys. punktów – informuje rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

Bilet Metropolitalny jest ofertą skierowaną do osób mieszkających w gminach, które podpisały z warszawskim ZTM odpowiednie porozumienia o współfinansowaniu kosztów przejazdu mieszkańców. Taką umowę podpisała również Gmina Piaseczno. Dzięki temu mieszkańcy, którzy płacą w naszej gminie podatki, mogą wyrobić sobie Piaseczyńską Kartę Mieszkańca, na którą można kodować bilety długookresowe ZTM ze zniżką. I tak przykładowo za bilet normalny 30-dniowy na 1 i 2 strefę pasażer zapłaci 120 zł a 60 zł dopłaci gmina, w przypadku biletu 90-dniowego cena dla pasażera wynosi 330 zł, a gmina dopłaca 130 zł. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca.