Budżet pełen wyzwań

3032
wizualizacja - skwer Jana Pawła II/Puławska. Na grafice wizualizacja z drzewami i ludźmi.
Nasadzenia mają się pojawić m.in. na skwerze obok zabytkowej remizy OSP / wizualizacja UMiG Piaseczno

Budżet na 2023 rok będzie najtrudniejszym na przestrzeni wielu ostatnich lat. Choć znacząco rosną zarówno koszty bieżące utrzymania gminnych jednostek oraz infrastruktury, jak również koszty realizacji inwestycji, Gmina Piaseczno zamierza realizować zaplanowane wcześniej projekty.

Konstrukcja budżetu na 2023 rok jest olbrzymim wyzwaniem dla wszystkich samorządów. Mniejsze dochody z PIT w związku ze zmianami podatkowymi, drastycznie rosnące ceny energii elektrycznej i ciepła, wzrost kosztów pracy i inflacja, to wszystko trzeba uwzględnić przy planowaniu finansów gminy na przyszły rok.

Projekt budżetu Gminy Piaseczno na 2023 rok zakłada dochody w kwocie 579 245 356 zł oraz wydatki na poziomie 738 889 822 zł. Wzrost kosztów energii, ogrzewania i pracy, sprawia, że znacząco rosną koszty bieżące gminy. Samorząd musi bowiem utrzymać wszystkie szkoły i przedszkola, instytucje kultury, sportu czy pomocy społecznej. Do tego dochodzą koszty utrzymania infrastruktury drogowej, w tym oświetlenie, bieżące remonty czy sprzątanie. W 2023 roku wzrosną również koszty transportu publicznego, do którego gmina Piaseczno dołoży zgodnie z planem już ponad 28 mln zł. Wzrost wynika między innymi z faktu, że od marca ma do Piaseczna dojeżdżać SKM. A trzeba pamiętać, że podobnie jak wszystkich, samorząd również dotyka inflacja. Za materiały czy usługi niezbędne do realizacji zadań gminy, trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent więcej niż w latach ubiegłych.

– Mimo tych wyzwań związanych z rosnącymi kosztami bieżącymi gminy, nie chcemy rezygnować z zadań, które pozwalają gminie się rozwijać – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – W 2023 roku chcemy kontynuować już rozpoczęte inwestycje kubaturowe, m.in. modernizację Starej Plebanii, Remizy OSP, Poniatówki czy budowę hali w szkole w Złotokłosie. Chcemy również zrealizować zaplanowane wcześniej inwestycje drogowe a także rozpocząć dwa kolejne duże zadania – budowę szkoły w Julianowie oraz budowę nowego basenu.

Łącznie na inwestycje gmina Piaseczno chce przeznaczyć 173 373 500 zł.

Nowe obiekty kulturalne

W 2023 roku kontynuowane będą inwestycje związane z kulturą. Dobiegają końca prace przy modernizacji dwóch zabytkowych budynków w ścisłym centrum miasta. Wiosną 2023 roku zakończy się skomplikowana przebudowa Starej Plebani, która stanie się siedzibą Muzeum Piaseczna.

– Oczywiście powołanie do życia nowej jednostki wiąże się z koniecznością wyposażenia muzeum, zatrudnienia pracowników oraz utrzymania samego budynku – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – Jednak zadaniem gminy jest również troska zarówno o materialne, jak i niematerialne dziedzictwo historyczne miasta i gminy.

W najbliższych miesiącach zakończy się również modernizacja dawnego budynku strażnicy OSP przy ul. Puławskiej 3. Również tutaj powstanie nowe miejsce na kulturalnej mapie Piaseczna – Muzeum Sztuki Współczesnej Józefa Wilkonia. W tym przypadku nowa instytucja kultury będzie działać przy współpracy samorządu z Fundacją im. Józefa Wilkonia „Arka”.

Stara Remiza - siedziba Muzeum Wilkoni
Siedzibą Muzeum Józefa Wilkonia będzie zmodernizowany budynek dawnej remizy / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Trwają również prace przy renowacji Poniatówki. Zakończenie prac przy zabytkowym dworku w parku miejskim planowane jest na początku 2024 roku. W budynku będzie działał jeden z oddziałów Muzeum Piaseczna oraz kawiarnia.

– Chcemy również ogłosić konkurs na projekt dla budowy sali teatralno-kinowej oraz nowego ratusza w ramach realizacji nowej wizji śródmieścia zawartej w projekcie Piaseczno odnowa – informuje burmistrz Piaseczna.

Priorytetowe inwestycje

Jedną z priorytetowych inwestycji, która miałaby się rozpocząć w przyszłym roku jest budowa basenu przy ul. Chyliczkowskiej. Realizacja tego przedsięwzięcia miała się rozpocząć już w tym roku, ale napotkała niestety na trudności formalne. Budowę basenu Gmina Piaseczno chciała powierzyć gminnej spółce PWiK Piaseczno, ale decyzję tę zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. W najbliższym czasie gmina wypracuje nowy model realizacji tej inwestycji.

– Budowa basenu jest priorytetem ze względu na grunt, który otrzymaliśmy od Skarbu Państwa z przeznaczeniem na konkretny cel, który musimy zrealizować w określonym czasie – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – A dodatkowo wiemy, że inwestycja ta jest potrzebna naszym mieszkańcom, ponieważ stary basen, przy ul. Sikorskiego, nie był w stanie sprostać potrzebom dynamicznie rozwijającej się gminy już w momencie jego otwarcia.

Ilustracja. Koncepcja projektowanego basenu przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. Wizualizacja: Maciej Popławski Pracownia z Wrocławia
Koncepcja projektowanego basenu przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. Wizualizacja: Maciej Popławski Pracownia z Wrocławia

Drugim dużym obiektem sportowym realizowanym przez Gminę jest budowa hali przy szkole w Złotokłosie. Niestety realizacja tej inwestycji znacznie się wydłużyła z powodu licznych problemów z wykonawcami oraz dostępnością materiałów i pracowników tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. Liczymy jednak na to, że budowa hali sportowej w Złotokłosie zakończy się w przyszłym roku. Dodatkowo Gmina przebudowuje układ drogowy wokół szkoły, w celu poprawy bezpieczeństwa i komfortu uczniów i rodziców.

Nowa szkoła i układ drogowy

W 2023 roku planujemy ogłosić przetarg na budowę szkoły w Julianowie. Równocześnie gmina realizuje również budowę układu drogowego, który będzie obsługiwał nową placówkę oświatową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta niezwykle ważna dla północnej części gminy inwestycja oświatowa wraz z obsługującym ją układem drogowym, powinna być gotowa w 2025 roku.

100 milionów złotych na drogi

Nie przestajemy również inwestować w drogi – zarówno gminne, jak i te realizowane przy współpracy z powiatem czy samorządem wojewódzkim.

– Jednym z ważniejszych zadań jest cały pakiet dróg dojazdowych do węzła Antoninów na trasie S7 – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – W porozumieniu z powiatem projektujemy też przebudowę ulicy Sienkiewicza czy skrzyżowanie ulic Okulickiego i Wojska Polskiego.

Sienkiewicza
Wraz z powiatem projektujemy przebudowę ulicy Sienkiewicza / foto Maciej Wesołowski

W 2023 roku kontynuowana będzie budowa ulicy Tukanów aż do skrzyżowania z ul. Jarząbka czy przebudowa ulicy Urbanistów. Planujemy też budowę nowych dróg,  m.in. Polnej w Chylicach, Kordiana w Piasecznie, Kwiatów Polnych w Wólce Kozodawskiej czy Ptaków Leśnych w Jastrzębiu. Łącznie na inwestycje drogowe Gmina Piaseczno planuje przeznaczyć w 2023 roku ponad 103 mln złotych.

Więcej zieleni w mieście

Modernizacja zabytkowych budynków w centrum Piaseczna to nie jedyne zadania, które mają poprawić obraz miasta. W 2023 roku planujemy również rewitalizację dwóch zabetonowanych placów w ścisłym centrum. Projekt zazielenienia rynku uzyskał już akceptacje konserwatora zabytków i możemy ogłosić przetarg na realizację tego oczekiwanego przez mieszkańców zadania. Na pl. Piłsudskiego pojawią nowe drzewa, które zapewnią trochę cienia w upalne lato.

Więcej zieleni na rynku. Na grafice wizualizacja z nowymi drzewami na rynku w Piasecznie.
Według koncepcji architektów tak miałby wyglądać rynek po uzupełnieniu nasadzeń

Nowe, bardziej zielone i przyjazne oblicze zyska również plac przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Jana Pawła II. Na tyłach przebudowanej dawnej remizy OSP już zostały posadzone pierwsze drzewa. Kolejne nasadzenia wraz z obiektami małej architektury mają się pojawić w pasażu za remizą, a także na placu sąsiadującym z budynkiem. Kontynuowane będą również prace przy budowie Traktu nad Perełką.

Ostateczną decyzję o kształcie budżetu Gminy Piaseczno na rok 2023 Rada Miejska podejmie podczas sesji w dniu 28 grudnia 2022 r.