Dom Zośki – ratowanie zabytku

4650

Harcerze rozpoczęli promocję płyty pt. “Wszystko co nasze Polsce oddamy”, wydanej dzięki wsparciu Gminy Piaseczno i Powiatu Piaseczyńskiego.

Wydaną przez Chorągiew Stołeczną ZHP i nagraną przez członków ZHP Hufiec Piaseczno płytę wypełniają piosenki patriotyczne, głównie z okresu Powstania Warszawskiego. Oprócz utworów nagranych przez naszych piaseczyńskich zuchów i harcerzy, płyta  zawiera prawdziwe historyczne perełki takie jak słowa śp. Danuty Rossman otwierające album, oraz opowieść śp. Jerzego Antepowicza – warszawskiego  tenora – o twórcach piosenek. Dh Tadeusz Jarosz „Topacz” przedstawia historię powstania Szarych Szeregów. W płytę wplecione są także nagrania wykonane w 50 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przez członków reprezentacyjnego Chóru ZHP działającego w latach 1945-48.

Harcerze, którzy włożyli wiele pracy w stworzenie albumu postawili sobie za cel uzbieranie funduszy, które pomogą w renowacji „Domu Zośki” w Zalesiu Dolnym. Aby nabyć płytę-cegiełkę i wesprzeć projekt środowiska harcerskiego wystarczy udać się na uroczystości patriotyczne w Piasecznie, w których uczestniczą harcerze. Zapraszają już 1 września na Cmentarz Parafialny, gdzie obchodzić będziemy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Przypomnijmy, że należący niegdyś do rodziny Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” dom, nabyła w 2017 roku Gmina Piaseczno, aby ocalić niszczejącą zabytkową nieruchomość, która ma wielką wartość historyczną i sentymentalną. W jej ratowanie zaangażowało się wielu osób instytucji, między innymi Gmina Piaseczno, harcerze i Fundacja Domu Zośki. Do tej pory na zlecenie gminy przeprowadzonych zostało wiele badań i ekspertyz, które niestety potwierdzają bardzo zły stan techniczny obiektu.

Hanna Zbyszewska Prezes Fundacji Domu Zośki uczestniczyła we wtorek 27 sierpnia
w nagraniach do niedzielnego wydania programu „Dzień dobry TVN”, który w związku ze zbliżającą się okrągłą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej  poświęcony został tej tematyce. Prezes fundacji będzie opowiadać w programie o „Domu Zośki”. Zapraszamy do śledzenia niedzielnego programu śniadaniowego, od godz. 7.30.