Drogowcy wciąż walczą ze śniegiem

2469
Odśnieżanie. Na zdjęciu pług odśnieżający parking.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Gwałtowny atak zimy to wyzwanie dla służb drogowych. Jednak nasze ekipy dzielnie walczą ze śniegiem na 400 kilometrach gminnych dróg oraz chodnikach, za których odśnieżanie odpowiada gmina.

Gmina Piaseczno jest dobrze przygotowana do zimowych wyzwań drogowych. Do Przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu na posterunku stoi 8 pługoposypywarek, 4 brygady po 6 ludzi, a każda brygada wyposażona jest w ciągnik z pługiem, do tego koparka z pługiem do akcji specjalnych. W magazynie czeka zapas 1000 ton soli i 2500 ton piasku.

Niezależnie jednak od stanu przygotowania gminnych służb, należy mieć na względzie także sytuacje, w których siła, bądź nieprzewidywalność przyrody, nie będą mogły być natychmiast przezwyciężone siłami ludzkimi. W takich przypadkach może następować chwilowe pogorszenie stanu nawierzchni zarządzanych przez Gminę dróg, które będzie usuwane tak szybko, jak możliwości techniczne na to pozwolą.

Odśnieżanie
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Gwałtowny atak zimy w weekend spowodował, że walka z żywiołem stała się dla służb wyzwaniem – zespół 8 pługoposypywarek rozpoczął odśnieżenie 400 km gminnych dróg wszystkich kategorii w niedzielę o 10.00 rano. Jednak wciąż padający śnieg nie ułatwiał drogowcom zadania, tym bardziej że ruch na drogach, który jest głównym czynnikiem powodującym, że rozsypana sól zmiękcza zbitą pokrywę śniegową, był bardzo mały. Stąd dopiero przeprowadzenie ponownych akcji rozpoczętych o 22.00 w niedzielę i o 4.30 w poniedziałek wraz ze zwiększeniem ruchu samochodów umożliwiło skuteczną pracę lemieszy pługów.

odśnieżanie
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W obecnej chwili (10.00 w poniedziałek 12 grudnia 2022 r.) kończy sią akcja posypywania dróg, zaś przez cały dzień po drogach gminnych będą jeździć pługi celem oczyszczenia jezdni z rozmiękczonego śniegu. Trzeba mieć na uwadze, iż do zwalczania śliskości wykorzystujemy mieszankę solno-piaskową zawierająca tylko 30% soli kamiennej, której od niedzieli na nasze drogi wysypano już ponad 200 000 kg. Wstrzymanie się od zastosowania bardziej radykalnych środków – mieszanki czystego chlorku sodu z chlorkiem wapnia – podyktowane jest dbałością o środowisko (rośliny i łapki czworonogów) i nasze auta. Oczywiście, w przypadku wystąpienia bezwzględnej konieczności, taki atak chemiczny na nasze drogi jest przewidziany, jednak Gmina Piaseczno chce ograniczyć stosowanie silnej chemii do sytuacji absolutnie niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Odśnieżanie
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Odśnieżanie chodników wedle technologii powinno się rozpocząć po ustaniu opadów śniegu, jednak ze względu na poniedziałkowy ruch pieszych akcję rozpoczęto w poniedziałek o 5.00 rano, mimo że opad nie ustał. Na chodnikach gminnych ciągle pracują 4 sześcioosobowe brygady i 5 traktorów z pługami stopniowo udrażnia ciągi piesze. Dodatkowo na parkingach i placach w godzinach nocnych pracowała koparka z pługiem. Jeśli nie nastąpią silne opady śniegu ciągi piesze będą oczyszczone do godzin popołudniowych.

Przy okazji przypominamy, że za odśnieżanie chodników przylegających do posesji odpowiadają ich właściciele.