Drugi rajd rowerowy w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności

1747
Europejski Tydzień Mobilności. N azdjęciu duża grupa rowerzystów ubranych w odblaskowe kamizelki.
foto Archiwum UMiG Piaseczno

Gmina Piaseczno już po raz kolejny przyłączyła się do kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności. Za nami event ekologiczny na Górkach Szymona oraz rodzinny rajd rowerowy. W niedzielę 25 września 2022 roku zapraszamy na kolejną wyprawę rowerową połączoną z ogniskiem. 

Tegorocznym tematem przewodnim Europejskiego Tygodnia Mobilności były „Lepsze połączenia”, czyli lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.

Podczas kampanii zachęcaliśmy mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla środowiska przyzwyczajeń transportowych, a tym samym poprawy jakości powietrza a co za tym idzie również jakości życia. Proponowaliśmy następujące formy mobilności: transport publiczny, rower, hulajnogi, wrotki, rolki czy ruch pieszy.

W dniach 17 i 18 września 2022 r. odbyły się dwa wydarzenia łączące naukę z zabawą. Podczas rodzinnego rajdu rowerowego uczestnicy przejechali trasę liczącą 25 km. W czasie przerwy na ognisko odbył się konkurs, podczas którego rowerzyści musieli wykazać się wiedzą w zakresie ochrony powietrza. Drugim wydarzeniem był event ekologiczny wraz z konkursem wiedzy dotyczącym tematyki powietrza. Na Górkach Szymona zorganizowano szereg warsztatów ekologicznych dotyczących szeroko rozumianej tematyki ochrony powietrza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rowery wytwarzające prąd, a także gokarty napędzane energią słoneczną, stoły multimedialne oraz dmuchańce. W strefie relaksu można było znaleźć ważne informacje o wymianie „kopciuchów” i dotacji w ramach programu Czyste Powietrze oraz Ekoporadnik – kolorowankę dla młodszych uczestników.

Podczas obu imprez, za wykazanie się wiedzą w temacie przewodnim wydarzeń, można było wygrać atrakcyjne nagrody.

Rajd rowerowy, ognisko i warsztaty

Na zakończenie kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności zapraszamy na drugi rajd rowerowy w niedzielę 25 września. Tym razem trasę opracowano z myślą o osobach, które już w tym sezonie trochę jeździły i bez problemu są w stanie pokonać większy dystans – około 40 km.

Również podczas tego rajdu odbędzie się ognisko (trzeba zabrać ze sobą własny prowiant oraz wodę). Na uczestników czekają również warsztaty w ramach programu ochrony powietrza oraz konkurs z nagrodami. 

Start z placu Piłsudskiego w Piasecznie 25 września 2022 r. o godz. 10.00.

Uczestnicy rajdu pojadą czerwonym szlakiem przez Lasy Chojnowskie a wrócą wzdłuż torów kolejki wąskotorowej. Ognisko zaplanowano w Pracach Dużych w Dereniowym Zaciszu.

Na organizację eventu oraz dwóch wycieczek rowerowych Gmina Piaseczno otrzymała dotację celową z budżetu Województwa Mazowieckiego na realizację zadania w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”. Zadanie pn. Działania proekologiczne w Gminie Piaseczno współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

#MazowszePomaga #ProgramyWsparcia #SolidarnośćMazowiecka