Dzieła Józefa Wilkonia będą gościły w Starej Remizie. na zdjęciu Józef Wilkoń, burmistrz Daniel Putkiewicz i Blanka Wyszyńska.
List intencyjny został podpisany 5 października 2021 r. / foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Burmistrz Daniel Putkiewicz podpisał list intencyjny z Blanką Wyszyńską-Walczak, prezes Fundacji im. Józefa Wilkonia „Arka” w sprawie wspólnego zagospodarowania galerii, która powstanie po modernizacji dawnej remizy OSP przy ul. Puławskiej 3.

Pomysł utworzenia galerii prezentującej dzieła Józefa Wilkonia narodził się w Gminie Piaseczno już kilka lat temu.

– Rozważaliśmy różne lokalizacje. Temat powracał kiedy podejmowaliśmy decyzję o kolejnych modernizacjach zabytkowych budynków – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Jednak zbiór dzieł Józefa Wilkonia, a dodatkowo rozmiary niektórych eksponatów, wymagają odpowiedniej przestrzeni ekspozycyjnej.

Dzieła Józefa Wilkonia będą gościły w Starej Remizie
Z okazji 85. urodzin Józefa Wilkonia rzeźby Artysty gościły w Przystanku Kultura /foto Łukasz Wyleziński

Przystępując do modernizacji i rozbudowy zabytkowej remizy OSP w centrum miasta Gmina zakładała utworzenie w budynku galerii sztuki. W toku rozmów z Fundacją im. Józefa Wilkonia „Arka” udało się porozumieć w kwestii przeznaczenia zmodernizowanej remizy na działalność kulturalną i edukacyjną związaną z twórczością Artysty.

List intencyjny w sprawie podjęcia współpracy w tym zakresie między Burmistrzem Miasta i Gminy Piaseczno i Fundacją im. Józefa Wilkonia „Arka” podpisany został we wtorek 5 października 2021 r.  Fundacja deklaruje w nim utworzenie Instytutu Sztuki im. Józefa Wilkonia, który będzie prowadził działalność w udostępnionym jej przez Gminę Piaseczno budynku Starej Remizy. Szczegóły współpracy zostaną określone w odrębnej umowie po uzyskaniu zgody Rady Miejskiej na jej zapisy.

Dzieła Józefa Wilkonia będą gościły w Starej Remizie. na zdjęciu List intencyjny z podpisami burmistrza, Józefa Wilkonia oraz prezes Fundacji Blanki Wyszyńskiej
fot Joanna Ferlian-Tchórzewska

– W budynku znajdą się prace z różnych dziedzin, którymi zajmuje się Józef Wilkoń – rzeźby, rysunki, ilustracje – wylicza Blanka Wyszyńska – Walczak, prezes Fundacji im. Józefa Wilkonia „Arka”. – To ważny pierwszy krok do ochrony i udostępnienia dzieł Artysty. Dla drewnianych rzeźb istotne jest, by nie tylko znalazły się pod dachem, ale również miały stałe warunki jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność – podkreśla.

Burmistrz Daniel Putkiewicz wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się spełnić marzenie Mistrza i stworzyć obiekt, w którym znalazłby się cały zgromadzony przez Józefa Wilkonia zbiór dzieł, zarówno jego autorstwa, jak i pozyskanych od innych artystów.

Wizualizacja budynku starej remizy po modernizacji
Wizualizacja budynku Starej Remizy

Modernizacja dawnej remizy OSP powinna zakończyć się wiosną. Do tej pory kwestie formalne związane z udostępnieniem budynku Instytutowi Sztuki im. Józefa Wilkonia powinny być już sfinalizowane.