Dzień Straży Miejskiej 2023

906
Dzień Straży Miejskiej. Zdjęcie grupowe.
foto Łukasz Wyleziński

Z okazji obchodzonego 29 sierpnia Dnia Straży Miejskiej strażnicy przedstawiciele władz gminy i zaproszeni goście podziękowali strażnikom za ich pracę, życzyli wytrwałości w pełnieniu służby i kolejnych sukcesów.

Dzień Straży Miejskiej obchodzony jest 29 sierpnia – w rocznicę uchwalenia w 1997 roku ustawy określającej zasady działania straży gminnej. Z okazji tego święta wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak, podziękowała strażnikom za ich często niewdzięczną pracę. Ma to związek z postrzeganiem strażników głównie przez pryzmat nakładanych przez nich kar na nieprawidłowe parkowanie czy inne wykroczenia. Tymczasem poza dbaniem o przestrzeganie przez kierowców przepisów w zakresie zatrzymywania pojazdów w miejscu do tego przeznaczonym i w sposób, który nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu, dbają również o bezpieczeństwo, środowisko i spokój mieszkańców.

– Jak pokazał konkurs plastyczny dla dzieci, najmłodsi mieszkańcy naszej gminy kojarzą strażników przede wszystkim jako służbę, która pomaga zwierzętom, a także pieszym i rowerzystom – zauważa wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Dziękuję za Wasze zaangażowanie w działania edukacyjne związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, realizację programu opieki nad zwierzętami czy działania w ekopatrolu – zwróciła się do strażników wiceburmistrz. W imieniu swoim i burmistrza Daniela Putkiewicza podziękowała strażnikom miejskim za wszystkie podejmowane interwencje, których liczba w ostatnim roku wzrosła o blisko 20% i życzyła im wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Od 1 sierpnia 2022 roku do 31 lipca 2023 r. Straż Miejska w Piasecznie interweniowała 21 606 razy. W tym okresie strażnicy miejscy udzielili pomocy 71 osobom bezdomnym, odholowali 24 pojazdy, doprowadzili do wytrzeźwienia 109 osób i nałożyli łącznie 3951 mandatów.

Pracę funkcjonariuszy docenili podczas uroczystości m.in. wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Rosa, Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie mł. insp. Paweł Krauz, który podziękował strażnikom za wspieranie działań policji a także Beata Proesler z Caritas Polska.

– Wielu naszych podopiecznych, którymi są osoby bezdomne, podkreśla, że gdyby nie interwencja straży miejskiej, mogliby nawet nie przeżyć – mówiła Beata Proesler.

Wiceburmistrz w imieniu swoim i burmistrza Daniela Putkiewicza podziękowała strażnikom miejskim za wszystkie podejmowane interwencje i życzyła im wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.