Egzaminy na kartę rowerową

3923

Zakupione w ubiegłym roku przez Gminę Piaseczno „miasteczko ruchu drogowego” daje uczniom możliwość podejścia do testu na kartę rowerową na terenie piaseczyńskich szkół podstawowych. Egzaminy odbywają się przy współpracy Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Jednym ze statutowych zadań Straży Miejskiej są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie Gminy Piaseczno. Funkcjonariusze Straży Miejskiej oprócz działalności edukacyjnej w szkołach i przedszkolach są współorganizatorami egzaminu na kartę rowerową. „Miasteczko mobilne” jakim dysponują strażnicy umożliwia przeprowadzenie egzaminów na kartę rowerową na terenie szkół podstawowych. Jest to duże ułatwienie dla uczniów, gdyż kiedyś egzaminy te odbywały się poza terenem szkoły. Miasteczko mobilne posiada znaki drogowe, sygnalizację świetlną, maty symulujące drogę lub skrzyżowanie, itp. Wszystkie te elementy  odpowiednio ułożone symulują prawdziwą drogę, na której młodzież szkolna może bezpiecznie trenować lub zdawać egzamin na kartę rowerową.

W maja br. odbyły się egzaminy na kartę rowerową w następujących szkołach :

– Szkoła Podstawowa nr 1 Piasecznie ul. Świętojańska,

– Szkoła Podstawowa w Chylicach,

– Szkoła Podstawowa w Złotokłosie,

W czerwcu planowane są kolejne egzaminy na kartę rowerową, w tym  SP nr 3 Piaseczno/Gołków  oraz SP w Głoskowie, SP w Jazgarzewie, SP w Zalesiu Górnym.  Przed wakacjami do egzaminu na kartę rowerową przystąpi około 600 uczniów.

– Cieszę się, że  możemy  organizować egzaminy na kartę rowerowa w naszych placówkach. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom przygotowującym dzieci do egzaminu, Straży Miejskiej oraz Policji za współpracę. Mam nadzieję, że nasze wspólne działania zwiększą świadomość dzieci jako uczestników ruchu drogowego a tym samym wpłyną  na poprawę ich bezpieczeństwa – mówi Wiceburmistrz Hanna Kułakowska – Michalak obecna na egzaminie przeprowadzonym 29 maja w Złotokłosie.

31 maja 2019 r. od godz. 14.00 zapraszamy na Placu Piłsudskiego w Piasecznie, gdzie  rozłożone będzie „Miasteczko mobilne”. Zapraszamy dzieci, uczniów i rodziców, którzy chcą bezpiecznie potrenować jazdę na rowerze, doskonalić swoje umiejętności rowerowe, przy udziale elementów miasteczka mobilnego.

Ponadto „Miasteczko mobilne” będzie rozłożone na piknikach sołeckich w Żabieńcu i Henryków Urocze.

Straż Miejska w Piasecznie prowadzi również bezpłatne znakowanie rowerów. Wystarczy przyjść do siedziby Straży Miejskiej przy ul. Czajewicza 1 a w Piasecznie z dowodem tożsamości i dowodem zakupu roweru (jeśli właściciel go posiada). Rower znakowany jest na dole ramy lub w miejscu wskazanym przez osobę zainteresowaną. Dodatkowo na ramie umieszczana jest naklejka informująca o dokonaniu oznakowania oraz wykonywane jest zdjęcie roweru. Właściciel oznakowanego roweru otrzymuje zaświadczenie potwierdzające dokonanie oznakowania oraz kartę identyfikacyjną, z której informacje zostają wprowadzone do bazy danych. Cała procedura zajmuje kilkanaście minut.

Znakowanie roweru ma zniechęcić złodziei do ich kradzieży, a w razie jej dokonania zwiększyć szanse na odzyskanie utraconej własności.