Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”

1284
Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Na zdjęciu okładka filmu.

W sobotę, 2 października w Kinie Elektronik na Żoliborzu odbył się premierowy pokaz filmu „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Film opowiada między innymi o historycznym meczu Warszawa-Kraków, który miał miejsce w Piasecznie w 1943 r.

Fabularyzowany dokument „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” został nakręcony w ubiegłym roku. Film opowiada o okupacyjnym sporcie oraz sportowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Autorką scenariusza i reżyserką filmu jest Małgorzata Brama, którą wspierała podczas prac nad scenariuszem Agnieszka Cubała, autorka książek o historii Powstania Warszawskiego w tym wydanej przez Gminę książki „Piaseczno’44”. Historia opowiedziana w filmie oparta została m.in. na autentycznych relacjach ostatnich żyjących sportowców, którzy brali udział w konspiracji czy walkach powstańczych. Jednym z wątków jest historyczny konspiracyjny mecz, który rozegrał się w 1943 roku w Piasecznie między drużynami z Warszawy i Krakowa. O meczu opowiada m.in. wydany przez Gminę w 2019 roku komiks zatytułowany „Jeden do jednego” autorstwa Sebastiana Sęka i Macieja Zadrąga. – W związku z tym, że film porusza ważny dla naszej tożsamości wątek związany z Piasecznem, zdecydowaliśmy się wesprzeć jego produkcję – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. Zdjęcia do słynnego meczu kręcone były na boisku w Grochowej.

Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. Na czarno-białym zdjęciu piłkarze, trener i bramka.
Zdjęcia z planu filmowego w Grochowej foto: Anna Grzejszczyk
Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”
Zdjęcia z planu filmowego w Grochowej foto: Anna Grzejszczyk
Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. na czarno-białym zdjęciu publiczność - w mundurach i strojach cywilnych z epoki.
Zdjęcia z planu filmowego w Grochowej foto: Anna Grzejszczyk

W filmie obok Powstańców w roli ekspertów udział wzięli czołowi polscy sportowcy, jak Andrzej Supron, Jacek Wszoła, Paweł Skrzecz, Marian Woronin czy trener Andrzej Strejlau. Główne role w części fabularyzowanej grają m.in.: Przemysław Bluszcz, Mateusz Banasiuk oraz Michał Rolnicki.

Film „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich

Reżyseria: Małgorzata Brama, II reżyser: Marcin Strauchold. Scenariusz: Małgorzata Brama i Marcin Strauchold. Zdjęcia: Marcin Lesisz. Muzyka: Audio Network. Producent: Fundacja ERINA B.

Kopie filmu zostały przekazane do Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Planujemy również zorganizowanie specjalnego pokazu. Okazją mogą być planowane na przyszły rok obchody 100-lecia Piaseczyńskiego Sportu.