Ha Cha Youn “Home(s) Project”

749
Ha Cha Youn_Zaproszenie_Lescer

Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza na nietuzinkowy wernisaż Ha Cha Youn Home(s) Project”.

Ideą “Home(s) Project” jest badanie warunków życia jako podstawowej potrzeby każdego człowieka. Ha Cha Youn w ramach dwutygodniowego pobytu w Zalesiu Górnym stworzy swój dom w całej przestrzeni galerii, wprowadzając koreańskie aspekty myślenia o przestrzeni życiowej. Dzisiejsze pomieszczenia Lescer były kiedyś domem rodziny Wisłockich i powstały jako ich prywatne terytorium. Do dziś z tamtego okresu pozostały meble i inne ślady życia. Artystka stworzy dialog między swoim domem, a cudzym, którego obszar zasiedli. W ramach wystawy Ha Cha Youn zrealizuje instalację korespondującą z wnętrzami Willi Wisłockich, a także zaprezentuje prace video i wielkoformatowe fotografie. Podczas otwarcia powita gości jako gospodyni, zapraszając ich do swojego domu.

Ha Cha Youn porusza w swojej twórczości zagadnienie biedy i związanego z nią wykluczenia – zjawisk, które zawsze będą obecne, a które wypierane są często jako temat niewygodny, brzydki, z którym nie chcemy mieć nic do czynienia. Artystka chce je unaocznić, przybliżyć, pokazać, dać im ważne miejsce przez umieszczenie w galerii sztuki. Sztuka jest przestrzenią wolności, podczas gdy bieda jest zniewoleniem. Poprzez ich zestawienie Ha Cha Youn ma nadzieję zrównoważyć te dwa światy, dać biedzie i poniżeniu głos, miejsce i dom.

Jednym z podstawowych materiałów w pracy twórczej Ha Cha Youn jest plastikowa siatka, która pojawia się w jej działaniach już od lat 90. Jest z jednej strony obiektem estetycznym – ze względu na kolor i transparentność, a także prostotę i surowość. Z drugiej, obiektem o głębokim znaczeniu symbolicznym. To obiekt niechaciany (plastik), wrogi dla środowiska, ale wszechobecny. ,,Podobnie jak wielu ludzi, którzy nie mają swojego miejsca – ubodzy, prześladowani, bezdomni” – mówi artystka. ,,Przenoszeni z miejsca na miejsce. Tak jak plastikowe siatki, które wiatr porywa z jednego krańca ulicy na drugi.” Ha Cha Youn umieszcza torebki w drewnianych, stabilnych ramach – żeby dać im dom, miejsce, w którym mogą się na chwilę zatrzymać, odpocząć przed dalszą podróżą. Artystka nigdy nie używa spoiw, które miałyby uwięzić siatkę. Każda z prac wykonana jest z ogromną starannością – Ha Cha Youn oddaje hołd niechcianemu materiałowi.

W pracy Tojijigi, zrealizowanej w Korei Południowej, wypełnia siatki ziemną, jak ogrodniczka, odwołując się do lokalnej tradycji farmerskiej, oraz do słynnej sagi koreańskiej pisarki Pak Kyongni – Toji (ziemia). W ten sposób również zatrzymuje ruch torebek, umiejscawia je obciążając ziemią, która ma dla niej szczególne znaczenie – jest jej domem.

W Ośrodku Sztuki Lescer premierę ma najnowsza praca video artystki – Return Home, zrealizowana w Bretanii. Dedykowana uchodźcom, którzy zginęli podczas prób przepłynięcia Morza Śródziemnego. Tu torebki symbolizują szczątki, pozostałości, którym artystka daje spocząć. Ha Cha Youn mówi o sobie, jako o emigrantce – pochodzi z Korei Południowej, ale od wielu lat mieszka w Europie (obecnie w Paryżu), i stara się zachować równowagę między pracą w obydwu miejscach.

Wernisaż odbędzie się w Ośrodku Sztuki Lescer: 26.10 o godz. 16:00

Wystawa czynna będzie od 16.10 do 7.12.2019 r. –  w soboty od godz. 12:00 do godz. 18:00, oraz w umówionych terminach.

Podczas otwarcia wystawy goście wernisażu proszeni są o przyniesienie ze sobą dowolnej rzeczy, przedmiotu, obiektu znalezionego (liścia, kamienia), który artystka przyjmie jako prezent i umieści w swoim domu.

  • Ha Cha Youn

www.hachayoun.com

Ur. 1960 w Masan w Korei Południowej, mieszka i pracuje w Paryżu. Studiowała sztuki piękne na uczelniach w Nîmes (Francja; Ecole Suprérieure des Beaux Arts) i w Brunszwiku (Niemcy; Hochschule für Bildende Künste). Autorka instalacji artystycznych, fotografii oraz filmów video. Jej prace w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych były pokazywane m.in. w Seulu, Hongkongu, Masan, Bangkoku, na Okinawie, w Paryżu, Poitiers, Nîmes, Brunszwiku, Hanowerze.

 Partnerzy i sponsorzy:

Koreańskie Centrum Kultury, Gmina Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego.

“Home(s) Project. Nowa odsłona Willi Wisłockich w Zalesiu Górnym” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.