I Gminna Gala Wolontariatu Szkolnego. Zdjęcie grupowe wszystkich uczestników gali.
Foto Sylwia Chojnacka-Tuzimek

Pod hasłem „ Czas jest bezcennym darem, podziel się nim!” zorganizowaliśmy I Gminną Galę Wolontariatu Szkolnego. Honorowym gościem uroczystości był dr Marek Michalak, Kawaler Orderu Uśmiechu, były Rzecznik Praw Dziecka.

W grudniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji 16 grudnia zorganizowaliśmy I Gminną Galę Wolontariatu Szkolnego.

Uczniowie piaseczyńskich szkół przez cały rok w ramach wolontariatu organizują różne akcje. Podczas gali uczniowie i opiekunowie wolontariatu zaprezentowali działania, jakie są podejmowane przez społeczność szkolną.

– Nasi uczniowie są niezwykle aktywni, a zakres akcji budzi prawdziwy podziw – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

I Gminna Gala Wolontariatu Szkolnego. na zdjęciu wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak
Wolontariuszom i ich opiekunom za ich aktywność podziękowała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak /Foto Sylwia Chojnacka-Tuzimek

Nie sposób wymienić wszystkich działań, w których uczestniczyli uczniowie piaseczyńskich podstawówek. Włączają się w akcje lokalne, krajowe i ogólnoświatowe. Podejmowany przez dzieci i młodzież wolontariat obejmuje działania podejmowane na rzecz drugiego człowieka, polegający na zbiórkach żywności, środków higienicznych, książek, zabawek czy nakrętek, organizację kiermaszów, odwiedzanie pensjonariuszy domów opieki dla seniorów czy domów dziecka. Nasi uczniowie biorą też udział w ogólnopolskich akcjach, jak Góra Grosza czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariat dotyczy też działań na rzecz środowiska, np. akcje sprzątania świata, zwierząt – organizowanie zbiórki żywności czy koców dla schroniska, wyprowadzanie zwierząt na spacer czy akcja przenoszenia żab przez drogę. Uczniowie wspierają też organizatorów imprez sportowych, głównie biegowych, zarówno lokalnych, jak i np. Maraton Warszawski.

I Gminna Gala Wolontariatu Szkolnego. Na zdjęciu uczniowie prezentują zdjęcie z wolontariatu podczas imprezy biegowej.
Foto Sylwia Chojnacka-Tuzimek

– Dla mnie najcenniejszy jest wolontariat koleżeński, polegający na dzieleniu się pasją i wiedzą, np. pomoc młodszym uczniom w lekcjach czy działania w lokalnym środowisku – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Przykładem takiej akcji jest “Miesiąc dla Wiktorii”, którą zorganizowały koleżanki i koledzy z klasy, by zbierać środki na leczenie uczennicy 8. klasy Szkoły w Głoskowie albo lekcje koleżeńskie dla uczniów innej narodowości czy pełnienie roli przewodnika po szkole.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością dr Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka i Kawaler Orderu Uśmiechu. Gość opowiedział uczniom o swoim wolontariacie i o Orderze Uśmiechu, który otrzymał jako najmłodsza osoba w historii tego odznaczenia. Miał wówczas 23 lata.

I Gminna Gala Wolontariatu Szkolnego. Na zdjęciu Marek Michalak pokazuje Order Uśmiechu.
Dr Marek Michalak pokazuje Order Uśmiechu / Foto Sylwia Chojnacka-Tuzimek

Pomysłodawcą  i organizatorem Gali była Szkoła Podstawowa nr 5, Pani Lidia Mirecka, pedagog szkolny oraz Dyrektor, Pan Dariusz Nowak.

I Gminna Gala Wolontariatu Szkolnego. Przemawia dyrektor Dariusz Nowak.
Jednym z pomysłodawców Gali był Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 Dariusz Nowak / Foto Sylwia Chojnacka-Tuzimek

– Bardzo dziękuję organizatorom i mam nadzieję, że gala będzie corocznym wydarzeniem. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów i opiekunów wolontariatu, warto więc w taki sposób docenić ich aktywność – podkreśla wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.