Jakub Kultys – łucznik z Klubu Sportowego Hubertus Mistrzem Polski

1330
Jakub Kultys na podium 25.03.2018, fot. archiwum KS Hubertus
Jakub Kultys na podium 25.03.2018, fot. archiwum KS Hubertus

W dniach 24-25 marca 2018 roku w miejscowości Tyczyn odbyły się VIII Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie. W kategorii Młodzików Młodszych spektakularny sukces odniósł młody łucznik Klubu Sportowego Hubertus z Zalesia Górnego – Jakub Kultys, zdobywając w bezapelacyjny sposób złoty medal Mistrzostw.

Jakub (rocznik 2004) od sześciu lat trenuje w Hubertusie łucznictwo pod okiem doświadczonego trenera Pawła Solińskiego. Od samego początku solidne podejście do treningów i umiejętność koncentracji wróżyły przyszłe sukcesy tego zawodnika.
Zanim Kuba osiągnął wiek młodzika startował w kategorii dzieci zdobywając kilkukrotnie tytuł Mistrza Mazowsza. Pierwszy rok startów w kategorii Młodzików Młodszych przyniósł Kubie złoty medal Mistrzostw Polski w strzelaniu zespołowym. Na tych Mistrzostwach Jakub występował w zespole “Mazowsze I” wraz z dwoma łucznikami z warszawskiego Drukarza i łucznikiem z Radomia.

W zeszłym roku w prestiżowych międzynarodowych zawodach halowych, Memoriale im. Karola Hibnera Jakub Kultys zajął drugie miejsce. W tegorocznej, rozgrywanej jak zwykle w Teresinie edycji Memoriału nie miał sobie równych zajmując pierwsze miejsce.
Wynik, który Kuba osiągnął na Mistrzostwach Polski, pokazuje jego klasę strzelecką. Zawody polegały na oddaniu 90 strzałów do tarczy w odległości 18 metrów w trzech rundach po 30 strzałów. Dwie rundy miały miejsce w sobotę, trzecia runda w niedzielę przed południem. Już po pierwszym dniu i dwóch pierwszych rundach Jakub Kultys prowadził zdecydowanie w klasyfikacji. Niedzielna seria potwierdziła dominację Jakuba. Uzyskał on w sumie 852 punkty na 900 możliwych. Następni łucznicy osiągnęli 835 i 812 punktów, tak więc nasz łucznik wygrał tytuł Mistrza Polski z dużą przewagą nad następnymi zawodnikami.

Warto nadmienić, że Kuba ma bardzo dobre wyniki w nauce, co pokazuje, że można pogodzić uprawianie sportu wyczynowego na najwyższym poziomie z edukacją szkolną.
Serdeczne gratulacje dla Jakuba Kultysa – Mistrza Polski i dla jego trenera, pana Pawła Solińskiego.

Prezes KS Hubertus
Stanisław Szczyciński