Klub podróżnika po Polsce: Łódź. Miasto zachwytu i przekleństwa.

265

“Łódź – miasto sukcesu i porażki.
Miasto parków, zachwycających kamienic, bajecznych pałaców i biedy, odpadających płatów farby, miejsc zapomnianych, nie do odnalezienia przez turystów.
Łódź. Kiedy spacerujesz Piotrkowską, zobaczysz odnowione fasady, wieczorem elegancko podświetlone. Doświadczysz zapachów z restauracji, obiecujących rozkosze podniebienia, usłyszysz wiele języków. Zachwycisz się szykownym miastem, którego wizerunek udatnie cię omami.
Bo to nie jest prawda.
Prawdziwa Łódź – być może – pokaże ci swoje prawdziwe oblicze, gdy wejdziesz niespodziewanie w bramę, najlepiej lekko nieświeżą. W podwórzu poczujesz stary tłuszcz, trochę moczu, może świeżo skoszoną trawę, której spłachetek zieleni się na środku podwórza. Tylko tam zobaczysz stuletni witraż na klatce schodowej, przykurzony wprawdzie, za to ożywiający kolorem pośpieszne życie mieszkańców. Tylko tu dostrzeżesz ozdobne gzymsy, fascynujące, choć już odrobinę sypiące zwietrzałym tynkiem. I schody, wydeptane tysiącami kroków, barierki ręcznie rzeźbione, wygłaskane przez dziesięciolecia.
Wszystko to znajdziesz też gdzie indziej – zwykle odremontowane, odmalowane, odnowione. Tutaj jednak będzie prawdziwe.” – fragment eseju Agnieszki Lis pt. “Łódź. Miasto zachwytu i przekleństwa.”
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika po Polsce. Agnieszka Lis, pisarka, opowie nam o Łodzi, jakiej nie znają turyści. Spotkanie odbędzie się w Czytelni Biblioteki Głównej, w czwartek, 16 lutego 2023 o godz. 17.30.
Do zobaczenia!
 

Artykuł Klub podróżnika po Polsce: Łódź. Miasto zachwytu i przekleństwa. pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Klub podróżnika po Polsce: Łódź. Miasto zachwytu i przekleństwa.