Krótki kurs językowy – norweski

1307

W tym miesiącu, w ramach akcji “Z książką przez świat” pod lupę bierzemy kraje skandynawskie, jednak dzięki pasji naszego czytelnika, baczniej przyglądamy się Norwegii.
Czytelnik biblioteki w Józefosławiu, Łukasz Siudak, który jest zapalonym podróżnikiem, przygotował dla Was nie tylko fiszki z podstawowymi zwrotami w języku norweskim, ale też garść ciekawostek. Zapraszamy do biblioteki po fiszki i do dalszej lektury :
 
Czy wiecie, że…

W języku norweskim jest ponad 400 dialektów? W olbrzymim uproszczeniu wyróżnia się 4 główne. To nordnorsk, trøndersk, vestlandsk i østlandsk.
W języku norweskim wyróżniamy dwa języki pisane? To bokmål i nynorsk.
Język norweski należy oficjalnie do grupy języków germańskich, ale Norwegowie nie lubią tego określenia, zresztą tak jak samych Niemców. Mówią, że ich język pochodzi z języka staronordyjskiego, który dał początek językowi farerskiemu (używanemu przez autochtonów na Wyspach Owczych), czy islandzkiemu.
Na dalekiej Północy, w norweskiej Arktyce na pograniczu norwesko-rosyjskim, od wieków tubylcy porozumiewają się w języku russknorsk zwany też kaksprek lub z rosyjskiego “maja pa tvaja”. Generalnie, kiedyś był to język kupców i rybaków, bo przecież jakoś dogadać się trzeba było. Ja Ci cebulę a Ty mi rybę Tak się żyło!
W języku norweskim jest dużo zapożyczeń z języka angielskiego. Spotyka się je praktycznie na każdym kroku a pomysłowość słowotwórcza norweskiej młodzieży nie zna granic.
W języku norweskim są określenia, których nie da się przetłumaczyć na żaden inny język obcy a wszelkie próby tłumaczenia kończą się beczką śmiechu lub wielką konsternacją interlokutora…
Norwegowie bardzo nie lubią gdy zagadujecie ich po… szwedzku lub po duńsku! Niektórzy potrafią się nawet obrazić! Więc, czasami lepiej jest się nie odzywać

Artykuł Krótki kurs językowy – norweski pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Krótki kurs językowy – norweski