Liście to nie śmieci – chrońmy bioróżnorodność

926
Liście to nie śmieci - baner
Liście to nie śmieci - baner

Czyszczenie działki z kolorowej kołdry, wygrabianie liści często do gołej ziemi to duża strata dla środowiska. Jak co roku apelujemy, nie róbmy tego. LIŚCIE TO NIE ŚMIECI!

Opadłe liście i szczątki innych roślin chronią korzenie i nasiona znajdujące się w ziemi przed mrozem, a także powstrzymują parowanie oraz przesuszanie gleby. W rozkładających się liściach mieszkają organizmy glebowe, bakterie, grzyby, pajęczaki, nicienie, ślimaki, wije, liczne owady takie jak chrząszcze, biedronki, larwy motyli.  Liściasta ściółka jest naturalną spiżarnią dla ptaków, bez której grozi im głód i śmierć. Liście, o ile jest ich więcej, bywają schronieniem dla większych zwierząt takich jak salamandry, myszy, traszki, jeże. Opadłe liście tworzą naturalny kompost i tym samym odżywiają drzewa. Ich wygrabianie spod drzew wyjaławia glebę, przyśpiesza wysuszanie podłoża, osłabia drzewa.

Zielonych odpadów nie wolno spalać, gdyż to działanie jest zabronione ustawowo.
Zakaz spalania liści i gałęzi na działkach i w ogrodach obowiązuje nas na mocy Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. art. 30, który zakazuje przetwarzania odpadów (w tym spalania) poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi, zwalniając jednocześnie z tego zakazu osoby fizyczne prowadzące kompostowanie na potrzeby własne, co w praktyce oznacza tyle, że nie wolno nam na działce spalać odpadów roślinnych ale możemy je samodzielnie kompostować.

Zgrabione i zapakowane w plastikowe worki liście często muszą przyjechać kilkaset kilometrów by trafić do właściwej kompostowni, tak się dzieje kiedy gmina nie posiada własnej instalacji. Transport to koszt, to kolejne emisje i zanieczyszczenie środowiska.

Zatem zmieńmy nasze nawyki i ocalmy bioróżnorodność!
Dbajmy o drzewa, glebę, wszelkie wtworzenia, którym opadające jesienią liście są niezbędne do przeżycia zimowych miesięcy.
🍂🦔🍂🦎🍂🐌🍂🦋🍂🐜🍂🐝🍂🐞🍂🦗🍂🕷🍂🐍
Więcej na temat przeczytasz w ulotce edukacyjnej Alarmu dla Klimatu! 💚

Liście to nie śmieci - ulotka strona 1
Liście to nie śmieci – ulotka strona 1
Liście to nie śmieci - ulotka strona 2
Liście to nie śmieci – ulotka strona 2