Maria Walewska – bohaterka romantyczna

165

W październiku 2023 ukazała się jej książka o Marii Walewskiej. Jak twierdzi autorka, o Marii Walewskiej wiemy niewiele. Osoby powyżej 50. roku życia kojarzą ją z filmem „Marysia i Napoleon”. Te młodsze raczej w ogóle nie znają tej postaci albo kojarzą ją jedynie z kosmetykami o takiej nazwie. Dlaczego więc Emilia Szutenbach zdecydowała się napisać o tę książkę? Dodajmy zresztą, że lekko i przyjemnie się ją czyta. Składa się z siedmiu rozdziałów, poświęconych głównie życiu Marii Walewskiej, ale też jej synom oraz pałacom w Walewicach, Kiernozi i Kamieńcu Suskim.
Ale wracając do pytania – powodów było kilka. Wśród nich także ten, że Maria Walewska w swoich czasach spotykała się z dużą nieżyczliwością, a nawet zazdrością. Jak twierdzi autorka, ta zła opinia trwa do czasów nam współczesnych i co więcej spotyka się również bardzo wiele kobiecych postaci historycznych, o których źle się mówi nawet teraz. W swojej książce Emilia Szutenbach przybliża portret pani Walewskiej, by nie była znana jedynie ze swojego romansu z Napoleonem. Pokazuje, że była to kobieta nie tylko piękna, ale również inteligentna. I jak sugeruje już tytuł książki, to opowieść o kobiecie, która kochała swój kraj. Zamysłem autorki, publikacja ta, ma przywrócić Marii Walewskiej, a także innym kobietom, należne im miejsca w historii.
A o kolejnych powodach powstania publikacji dowiecie się już na spotkaniu, bezpośrednio od autorki. Podczas wydarzenia będzie można nabyć również książkę „„Maria Walewska, bohaterka romantyczna. Opowieść o kobiecie, która kochała swój kraj” i zdobyć autograf autorki.
Emilia Szutenbach – jest mieszkanką Piaseczna. Historyczka, absolwentka Akademii Dziedzictwa, promotorka polskich zabytków, organizatorka i koordynatorka wielu imprez kulturowych i wykładów mających na celu przybliżenie polskiej historii. Orędowniczka przywrócenia polskim kobietom należnego im miejsca w historii i uznania ich zasług dla naszego kraju. Wieloletnia współpracowniczka Domów Kultury i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Właścicielka Agencji Podróży Niespiesznych – Pałacowo, która specjalizuje się w organizacji wycieczek promujących uroki naszego kraju.
Artykuł Maria Walewska – bohaterka romantyczna pochodzi z serwisu Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Źródło: Biblioteka Publiczna : Maria Walewska – bohaterka romantyczna