Mer Buczy z wizytą w Piasecznie

1935
Wizyta mera Buczy w Piasecznie
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Mer bliźniaczego dla Piaseczna ukraińskiego miasta Bucza, Anatolii Fedoruk,  odwiedził nas w drodze do Waszyngtonu. Naszego Gościa najbardziej poruszył występ pochodzących z Ukrainy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Piasecznie.

W piątek 27 stycznia mer Buczy Anatolii Fedoruk odwiedził Piaseczno przed planowaną podróżą do stolicy USA. Podczas krótkiej, ale intensywnej wizyty w naszym mieście, gość z Ukrainy przede wszystkim spotkał się z burmistrzem Danielem Putkiewiczem i przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Obłozą. W spotkaniu uczestniczył również radny Sejmiku Mazowieckiego Piotr Kandyba i Szymon Kowalewski, którzy organizowali pomoc dla uchodźców po wybuchu wojny, a niedawno wyruszyli z darami na Ukrainę.

– Bucza to miasto pomnik. Miasto, które stało się symbolem rosyjskiego okrucieństwa wobec ludności cywilnej w czasie trwającej obecnie wojny w Ukrainie. Mamy nadzieję, że wojna skończy się szybko Waszym zwycięstwem – mówił burmistrz Daniel Putkiewicz podczas wizyty Anatolija Fedoruka w Urzędzie Miasta i Gminy w Piasecznie. Oba miasta są do siebie podobne i ze względu na położenie w sąsiedztwie stolicy mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Dlatego też obaj włodarze wyrazili chęć nawiązania współpracy partnerskiej.

Mer Buczy podziękował władzom miasta za pomoc organizowaną dla uchodźców z Ukrainy od wybuchu wojny. Anatolii Fedoruk odwiedził też Centrum Edukacyjno-Multimedialne. Występ dzieci i młodzieży z Ukrainy bardzo wzruszył naszego Gościa. Wyraził nadzieję, że uczniowie dobrze się czują w polskiej szkole i mają wielu przyjaciół. Podkreślił, że na razie dzieci muszą zostać w Polsce, gdzie są bezpieczne.

Delegacja z Ukrainy odwiedziła również Piaseczyńskie Centrum Integracji, które powstało dzięki Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji IOM Poland. W spotkaniu uczestniczył także szef misji IOM w Polsce Colin Williamson, który podkreślił, że organizacja wspiera obywateli Ukrainy zarówno w Polsce, jak i na miejscu w Ukrainie.