Miejskie rowery wypożyczyliśmy ponad 10 000 razy. Na zdjęciu stacja rowerowa Dworzec przy ul. Dworcowej.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W czwartym sezonie Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego odnotowaliśmy ponad 10 000 wypożyczeń. Mieszkańcy najczęściej wypożyczali rowery na stacji Słowicza, która została uruchomiona dopiero we wrześniu 2020 r.

W ramach Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego (PRM) działa już 6 stacji: Dworzec PKP (ul. Dworcowa), Centrum (obok sądu przy ul. Kościuszki), Stadion Miejski (ul. 1 Maja), Górki Szymona (aleja Brzóz), Józefosław (róg ul. Cyraneczki i Julianowskiej) oraz najnowsza – Słowicza (róg ulic Jarząbka i  Żytniej). I to właśnie z tej ostatniej stacji rowery były wypożyczane najczęściej w zakończonym 30 listopada czwartym sezonie PRM – aż 2489 razy. Niewiele mniej, bo 2387 razy, skorzystano w rowerów na stacji Dworzec PKP, a najrzadziej (819 razy) jednoślady wypożyczane były na stacji Stadion. Łącznie użytkownicy PRM skorzystali z rowerów przypiętych na naszych stacjach 10 073 razy, najczęściej użytkowany rower był wypożyczony 421 razy. A rekord wypożyczeń padł w niedzielę 9 maja, kiedy użytkownicy PRM skorzystali z rowerów 136 razy.

Z rowerów najczęściej korzystaliśmy w czerwcu (1713 wypożyczeń), maju (1501) i lipcu (1487), a najrzadziej w listopadzie (513). Rekordzista skorzystał z PRM 269 razy. Średni czas wypożyczenia wyniósł w 2021 roku 36 minut i 33 sekundy. W większości użytkownicy korzystają z darmowych, 20-minutowych przejazdów. Stanowią one 60% wszystkich wypożyczeń. A skąd i dokąd jeździmy? Można zaobserwować dwa trendy. Rower miejski jest z pewnością wykorzystywany jako środek transportu do pracy czy szkoły. Trasa ze stacji Słowicza do dworca PKP oraz w kierunku przeciwnym jest tą najbardziej popularną – łącznie blisko 2 tys. razy skorzystano z przejazdu między tymi stacjami. Z roweru korzystano też często między stacjami PKP Piaseczno i Centrum. Z Piaseczna do Warszawy użytkownicy PRM jechali 870 razy, a do Konstancina-Jeziorny 77 razy. Z drugiej strony najczęściej rower wypożyczaliśmy w niedzielę – 1826 razy. Stacja Górki Szymona odnotowała 1037 wypożyczeń, w tym 389 razy rower wypożyczano i zwracano na tej właśnie stacji. Na Górki Szymona mieszkańcy rowerami miejskimi dojeżdżali najczęściej z dworca PKP,  centrum miasta oraz osiedla Słowicza, a nawet kilkanaście razy z Józefosławia. W Józefosławiu rower najczęściej jest wypożyczany i zwracany w tym samym miejscu – system zarejestrował 857 takich wypożyczeni. Tutaj rowerem można poruszać się po miejscowości lub pojechać na wycieczkę do Lasu Kabackiego.

Ilustracja Piaseczno rower miejski - podsumowanie sezonu 2021
Piaseczno rower miejski – podsumowanie sezonu 2021