Młodzież dla klimatu

508
MRG dla klimatu. na zdjęciu grupa osób, w tle rzutnik.
Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno dla klimatu / foto Anna Grzejszczyk

Młodzieżowa Rada Gminy rozpoczęła realizację projektu związanego z udziałem uczniów we współtworzeniu polityki klimatycznej gminy.

Tematyka projektu została wybrana przez młodzieżowych radnych po uczestnictwie części składu rady w ogólnopolskiej konferencji „Młodzieżowe rady dla klimatu. Sprawdzone sposoby na zieloną zmianę”. Na realizacje projektu “Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno dla klimatu” udało się pozyskać środki z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Pierwsze, wprowadzające szkolenie, przeprowadzone przez przedstawicieli Fundacji Civis Polonus, odbyło się w Urzędzie Gminy w Piasecznie 10 listopada 2023 r.

MRG dla klimatu
Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno dla klimatu / foto Anna Grzejszczyk

Kolejnym krokiem będzie nawiązanie współpracy z samorządami szkolnymi w celu przeprowadzenia audytu klimatycznego. Po przeszkoleniu w tym zakresie przedstawicieli poszczególnych szkół, przeprowadza oni audyty klimatyczne w swoich placówkach. W oparciu o zebrane dane oraz gminną naradę klimatyczną Młodzieżowa Rada Gminy planuje przygotować inicjatywę uchwałodawczą, zawierającą propozycje realnych, pozytywnych rozwiązań w obszarze polityki klimatycznej gminy. Złożenie wniosku w tej sprawie do Rady Miejskiej w Piasecznie planowane jest wiosną przyszłego roku.