Maraton Pisania Listów!

720

Amnesty International Polska po raz 18 organizuje Maraton Pisania Listów. Odbywa się on w dniach 1.12—10.12.2017 roku w ponad 500 miejscach w całej Polsce. Wydarzenie, które zapoczątkowano w naszym kraju, urosło do największej na świecie akcji w obronie praw człowieka, podczas której w zeszłym roku podjęto 4,2 mln inicjatyw w ok. 200 krajach.

Akcja polega na ręcznym pisaniu listów w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę ich sytuacji.

Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno przyłączy się do tej inicjatywy już kolejny raz z rzędu. Między 4 grudnia, a 8 grudnia w piaseczyńskich szkołach odbyło się pisanie listów „o wolność”. W poprzednich latach wydarzenie nabrało bardzo dużego rozgłosu, w tym roku chcemy pokazać młodzieży, że można pomagać na wiele sposobów.

Uczniowie placówek ponadpodstawowych i oddziałów gimnazjalnych na terenie całej Gminy będą mogli wesprzeć osoby narażone na łamanie praw człowieka.


Uczniowie szkoły przy Alei Kalin 30, zachęceni przez Młodzieżową Radę Gminy z jej przedstawicielem – byłym uczniem Gimnazjum nr 2 w Piasecznie – Jakubem Podrazą wzięli udział w Maratonie Pisania Listów.

Młodzież zabrała głos w słusznej sprawie – odważnie wstawiła się za obrońcami praw człowieka, którzy za swoje działania stracili wolność. „Skoro są ludzie którzy budują sprawiedliwy świat, a teraz potrzebują naszej pomocy – wstawiamy się za nimi” – twierdzą gimnazjaliści.
W szkole akcja została rozpropagowana przez panią Wiolettę Grochowicz i pana Jacka Koguta oraz wychowawców klas II i III gimnazjum, którzy przekazali uczniom, że akcja jest zupełnie dobrowolna. Dane podają, że Maraton Pisania Listów powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka. W zeszłym roku w naszym kraju napisaliśmy ponad 356 000 listów, a w działania zaangażowało się blisko 100 000 osób. Uczniowie tej szkoły podpisali 402 listy.