Muzeum Kaset będzie gościło w Bibliotece Publicznej w Piasecznie

1641
Muzeum Kaset będzie gościło w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. na zdjęciu kasety magnetofonowe.
foto Muzeum Kaset

Od października w siedzibie Biblioteki Publicznej w CEM działać będzie Muzeum Kaset. Wystawa stała zostanie otwarta 1 października 2021 r., w Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Piaseczyńska Biblioteka Publiczna będzie gościła w swojej siedzibie w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym przy ul. Jana Pawła II 55 stałą wystawę Muzeum Kaset.

– Celem Muzeum Kaset jest nie tylko „Przewijanie najlepszych wspomnień” z czasów, kiedy dźwięki były zapisywane na taśmie magnetycznej a muzyki słuchało się w dowolnym miejscu z walkmanów a nie smartfonów. Projekt ma łączyć ludzi związanych emocjonalnie z muzyką lat 70., 80. i 90. oraz młodzież i dzieci – wyjaśnia prezes Fundacji Instytutu Inicjatyw Prorozwojowych, pomysłodawca Muzeum. Muzeum Kaset powstało w 2019 r. i już na początku trafiło do finału konkursu Start Up Art w Warszawie. W 2020 roku tymczasowa wystawa Muzeum zagościła w Centrum Praskim Koneser, gdzie później realizowane były rodzinne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Rozwój projektu wspierały też inne podmioty prywatne, między innymi Hard Rock Cafe a także artyści. W koncertach organizowanych w związku z działalnością Muzeum Kaset udział wzięli między innymi Kasia Kowalska, Wilki i Lady Pank, artyści, których pierwsze płyty były jeszcze wydawane na kasetach magnetofonowych.

Muzeum Kaset będzie gościło w Bibliotece Publicznej w Piasecznie
foto: Muzeum Kaset

– Już wkrótce Muzeum, dzięki stałej siedzibie, aktywizować będzie seniorów poprzez naprawę lub wypożyczanie magnetofonów i kaset seniorom, zachęcając ich do współpracy z młodszymi pokoleniami w odkrywaniu korzeni współczesnych hitów. Podczas warsztatów i spotkań dzieci i młodzież poznają inną, osobistą stronę historii oraz znaczenia muzyki ery analogowej – zapowiadają twórcy Muzeum. W planach są zajęcia z zakresu poznawania technologii dźwięku analogowego, naprawy sprzętów analogowych, tworzenia muzyk oraz upcyclingu, czyli nadawania drugiego życia m.in. kasetom magnetofonowym.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano 1 października 2021 r. o godz. 19.30. Imprezę uświetni akustyczny koncert zespołu NoVela.

Zespół NoVela swoją twórczością nawiązuje przede wszystkim do światowego pop rocka z
najlepszych dla gatunku lat 80., ale i do melodyjnego rocka charakterystycznego dla polskiej muzyki wczesnych lat 90.