Muzeum Piaseczna ma już swoje logo

2226
Konkurs na logo Muzeum Piaseczna
foto Joanna Ferlian

Muzeum Piaseczna (w organizacji) na początku czerwca 2023 r. ogłosiło konkurs na logo, które stanie się znakiem identyfikacyjnym nowej jednostki kulturalnej w Piasecznie. Autorem zwycięzkiego logo okazał się mieszkaniec Piaseczna – Pan Jakub Ferenc.

Nowa instytucja kultury, której pracownicy obecnie opracowują wystawę stałą i gromadzą pamiątki, które w przyszłości będą prezentowane w Muzeum Piaseczna, ma już swoje logo. Na ogłoszony na początku czerwca konkurs wpłynęło aż 215 projektów. Spośród tych, które spełniły wymogi formalne, Komisja Konkursowa wybrała zwycięzcę. Dane autorów były szyfrowane, więc ani nazwiska, ani miejsce zamieszkania autorów poszczególnych prac, nie były znane Komisji Konkursowej aż do momentu wybrania zwycięzcy. Tym milszą niespodzianką był fakt, że autor zwycięskiego projektu jest mieszkańcem naszej gminy.

– Cieszę się, że wygrał mieszkaniec Piaseczna. Wprawdzie jak przyznał Pan Jakub, mieszka u nas dopiero trzy lata, ale myślę, że między innymi dzięki naszemu muzeum szybko nadrobi Pan wiedzę na temat historii, naszej tożsamości i dziedzictwa Piaseczna – zwrócił się do zwycięzcy burmistrz Daniel Putkiewicz przy okazji wręczania nagrody.

Oprócz wyróżnienia, jakim jest bez wątpienie pokonanie tak licznej konkurencji i stworzenie znaku identyfikacji graficznej, którym będzie posługiwać się Muzeum Piaseczna, autor logo otrzymał nagrodę w wysokości 2 tys. złotych.

Zależało nam na tym, by logo Muzeum Piaseczno było swego rodzaju wspólnym mianownikiem dla trzech zróżnicowanych architektonicznie budynków, w których będzie miało swoje siedziby – zaznacza dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska. – Chcieliśmy by był to jednolity znak rozpoznawczy, symbol jednoznacznie kojarzony z Muzeum Piaseczna.

Muzeum Piaseczna swoją główną siedzibę będzie bowiem miało w Starej Plebanii, a pozostałe dwie filie mieścić się będą w Poniatówce oraz Domu „Zośki”.

Autor przyznał, że pomysł na logo dla piaseczyńskiego muzeum przyszedł mu do głowy szybko. Kolorystyka ma nawiązywać do logo gminy, a prosta, nowoczesna forma graficzna pozwoli na dowolne wykorzystanie logo muzeum, również na różnego rodzaju gadżetach.

– Mamy cztery belki, pierwsze trzy symbolizują literę „M”, a w połączeniu z czwartą tworzą monogram „MP”, czyli Muzeum Piaseczna – wyjaśniał Pan Jakub Ferenc, zawodowo zajmujący się grafiką. – Trójkąt przy pierwszej belce nawiązuje do typografii szeryfowej pojawiającej się często w historycznym kontekście. A trzy belki symbolizują też trzy siedziby muzeum – dodał.

– Wybraliśmy logo, które jest uniwersalne, sprawdzi się zarówno na plakatach reklamujących wydarzenia czy wystawy o charakterze poważnym, patriotycznym, nawiązującym do trudnej historii naszego kraju, jak i tych lżejszych, weselszych, skierowanych np. do młodszych mieszkańców a także dobrze koresponduje z logo gminy – podkreślił Łukasz Wyleziński, Dyrektor Biura Promocji i Kultury UMiG Piaseczno, który zasiadał w Komisji Konkursowej.