Nadarzyńska „Po Burzy”

3280
Nadarzyńska

Mieszkańcy wspólnie z urzędnikami odbyli spacer po terenie, gdzie w ostatnich latach wyburzone zostały stare budynki komunalne. Był to wstęp do wspólnych warsztatów o przyszłości tego miejsca.

Grupa zainteresowanych przyszłością tego miejsca osób spotkała się 5 września o godz. 18.00 na ulicy Nadarzyńskiej, gdzie Pan Stanisław Hofman – przewodnik i pasjonat historii Piaseczna, oprowadził i opowiedział o historii ulicy oraz charakterze jej zabudowy. A historia tej okolicy jest niezwykle barwna, zwana przed laty „ulicą złoczyńców” miała w Piasecznie podobną renomę jak najbardziej zapuszczone rejony Pragi Północ w Warszawie. To już jednak historia, większość budynków już nie istnieje, a sama ulica się „ucywilizowała” przez powstające dookoła nowe inwestycje.

Po wysłuchaniu opowieści, uczestnicy spotkania przeszli do sali konferencyjnej urzędu miasta, gdzie odbyły się warsztaty i „burza mózgów” moderowana przez pracowników Wydziału Urbanistyki i Architektury.

O tym jak wyglądały ostatnie lata funkcjonowania dawnych budynków przy Nadarzyńskiej, uzupełniając część historyczną i spacer o relację z historii najnowszej opowiedział Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza, odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z rewitalizacją miasta oraz ład przestrzenny. – Trzeba ten teren wykorzystać, żeby jak najlepiej służył miastu. Burza mózgów i spotkania z mieszkańcami powinny być dla samorządu przyszłej kadencji punktem wyjścia do decyzji, jak ten rejon zagospodarować, gdyż potencjał tego obszaru jest ogromny.

Wiceburmistrz przedstawił również dotychczasowe wizje terenu przy ulicy Nadarzyńskiej wykonane przez firmy zewnętrzne. Wizję kwartału przy Nadarzyńskiej opracowaną przez zespół firmy PDV Architekci & Studio DWA przedstawił jeden z autorów Pan Przemysław Wielądek. Kolejnym zaproszonym gościem był Pan Wojciech Przybylak, który terenowi przy Nadarzyńskiej poświęcił swoją pracę inżynierską – zaprezentował jej wyniki, szczegółowe analizy oraz koncepcję projektową.

Następnie przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Architektury Zbigniew Kaiser opowiedział o wykonanych analizach układu przestrzeni publicznych miasta. Rejon ulicy Nadarzyńskiej leży na przecięciu najważniejszych osi tego układu, w tym ciągu zielonego doliny Perełki. Zostały też przedstawione główne uwarunkowania, które determinują możliwości zagospodarowania tego terenu.

Po krótkiej dyskusji rozpoczęła się część warsztatowa. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, w obrębię których mieli wypracować wspólną koncepcje zagospodarowania terenu, a następnie przedstawiciele każdej z grup przedstawili wyniki wspólnej pracy.
Ze wszystkich koncepcji oraz propozycji rysował się podobny obraz obszaru multifunkcyjnego, z funkcjami usługowymi oraz poszerzonym terenem ogólnodostępnej zieleni. Odbudowa pierzei mieszkaniowej od strony samej ulicy Nadarzyńskiej to z kolei wymóg formalny stawiany przez Konserwatora Zabytków.

– Było to niezwykle owocne spotkanie, które dało wytyczne dla dalszego kształtowania tej przestrzeni. Cenne są zarówno wykonane koncepcje jak wnioski z rozmów kuluarowych, a z dzisiejszych konsultacji zostanie sporządzony raport –  mówił na zakończenie spotkania wiceburmistrz Daniel Putkiewicz.