SKM w Piasecznie. Na zdjęciu stacja w Piasecznie i pociąg SKM na torach.
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

W nowym rozkładzie jazdy, który zacznie obowiązywać 12 marca 2023 r. pojawiły się już kursy Szybkiej Kolei Miejskiej do Piaseczna. W dni robocze między Piasecznem a Warszawą pasażerowie będą mieli do dyspozycji aż 38 kursów. Rozmawiamy z ZTM również o przedłużeniu linii L39 do stacji Warszawa Jeziorki.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem pociągi SKM zaczną w końcu obsługiwać połączenia między Piasecznem a Warszawą. Kilkukrotnie zmieniany termin uruchomienia nowego połączenia wynikał z przedłużającej się przebudowy torowiska w Warszawie przez PKP PLK. Zgodnie z deklaracjami zarówno PKP PLK, jak i SKM, przejazdy powinny być możliwe już w marcu. Piaseczno obsługiwać będą dwie linie – S4, którą dojedziemy do Wieliszewa przez Warszawę Zachodnią i Gdańską a docelowo również do Zegrza Południowego oraz S40 z Piaseczna do Warszawy Głównej.

Na filmie Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, stoi na peronie dworca PKP w Piasecznie i opowiada na temat rozszerzenia oferty transportu publicznego o Szybką Kolej Miejską (SKM). Film jest uzupełniony o napisy dla osób niesłyszących.

– Większa liczba pociągów na trasie z Piaseczna do Warszawy to oczywiście powód do radości, ale też wyzwanie dla samorządu – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz.

Przede wszystkim rozszerzenie oferty transportowej wiąże się ze znaczącym zwiększeniem kosztów transportu publicznego. Na obsługę SKM w okresie od marca do końca roku zarezerwowaliśmy w budżecie ponad 2,3 mln złotych. Łącznie z Kolejami Mazowieckimi udział Piaseczna w połączeniach kolejowych to 5,3 mln złotych.

– Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie komunikacji autobusowej, która pozwoli dotrzeć do dworca – wylicza burmistrz Daniel Putkiewicz. Gmina Piaseczno zwróciła się z prośbą do ZTM o skierowanie linii L39 na dawną trasę umożliwiającą dojazd do stacji PKP Jeziorki już od 12 marca 2023 r. Czekamy na odpowiedź ZTM w tej sprawie.

– Pracujemy z ZTM również nad kwestią uruchomienia dodatkowej linii, która umożliwiłaby dojazd z Józefosławia i Julianowa do stacji PKP Jeziorki, ale to wymaga więcej czasu – dodaje wiceburmistrz Robert Widz.