Nowe drzewa już niebawem ozdobią ulicę Puławską. na zdjęciu ulica Puławska z posadzonymi drzewami.
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska, wizualizacja: Bartłomiej Gajewski

W najbliższych dniach piękne dorodne glediczie pojawią się wzdłuż ulicy Puławskiej. Drzewa zostały przygotowane w szkółce do tego, by dobrze sobie radzić w warunkach miejskich.

Projekt przebudowy ulicy Puławskiej obejmował nie tylko realizację infrastruktury dla pieszych, rowerzystów i kierowców, ale również instalację małej architektury oraz wykonanie nowych nasadzeń. Kwiaty, trawy i byliny zostały posadzone jeszcze w trakcie inwestycji.

Budzące kontrowersje paliki wskazują miejsca, w których o odpowiedniej porze roku zostaną posadzone drzewa

Teraz czekamy tylko na „wisienkę na torcie”, czyli drzewa. Na ich posadzenie trzeba było poczekać. Ze względu na wymogi związane z cyklem wegetacyjnym roślin należy je sadzić w odpowiednim momencie roku. A dodatkowo nasze nowe drzewa musiały „dojrzeć” do przeprowadzki.

– W związku z tym, że zależało nam na drzewach, które będą już wystarczająco duże i odpowiednio przygotowane do posadzenia w centrum miasta, nasze glediczie zostały zamówione z odpowiednim wyprzedzeniem w szkółce specjalizującej się w tego typu hodowli – relacjonuje Patrycja Zych, Główny specjalista ds. Przestrzeni Publicznej. – W tej szkółce drzewa są przygotowywane w specjalny sposób. Między innymi kilkakrotnie przesadzane tak, by miały odpowiednią bryłę korzeniową.

Nowe drzewa już niebawem ozdobią ulicę Puławską. Na wizualizacja ulica Puławska z zasadzonymi drzewami.
foto: Joanna Ferlian-Tchórzewska, wizualizacja: Bartłomiej Gajewski

– Wprawdzie nasze drzewa w pełni zaczną cieszyć oczy dopiero na wiosnę, ale mam nadzieję, że mieszkańcy docenią ich obecność wzdłuż głównej ulicy miasta – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Idąc z duchem czasu staramy się „odbetonować” Piaseczno.

Przebudowa ul. Puławskiej zakładała istotne zwiększenie ilości zieleni

Wzdłuż ulicy Puławskiej zostaną posadzone 23 nowe drzewa. Powinno to nastąpić pod koniec października. Na odcinku od ul. Młynarskiej do ul. Chyliczkowskiej po przebudowie posadziliśmy 2525 sztuki krzewów oraz w sumie 6346 okazów traw ozdobnych, bylin i roślin cebulowych.

Podobne nasadzenia planujemy zrealizować na dalszym ciągu głównej arterii miasta podczas realizacji przebudowy ulicy Kościuszki do ul. Sienkiewicza. Projektowane jest również zazielenienie Rynku.

Piaseczno odNowa logo