Nowe drzewka na rynku miejskim

874

Z uwagi na konieczność przesadzenia z donic przed zimą 63 sztuk katalp, które do tej pory zdobiły ścisłe centrum miasta, zdecydowano o przekazaniu drzewek do placówek oświatowych, gdzie znajdą swoje miejsce na stałe.

Katalpy nie mogły pozostać na dotychczasowym miejscu ze względu na ryzyko przymarznięcia bryły korzeniowej  w donicach o małej powierzchni. Dotychczasowe miejsce drzewek zajęły więc świerki, które będą zimową ozdobą centrum naszego miasta.

– Liczymy na to, że w przyszłym roku uda się nam posadzić drzewa w posadzce rynku.  W chwili obecnej analizujemy możliwości zasadzenia w tym miejscu drzew na stałe. Niestety dotychczasowe wyceny tego przedsięwzięcia, w technologii, które zapewnić miały, że rośliny przetrwają w tym trudnym terenie, były bardzo wysokie. Jeden z zaproponowanych wariantów szacowany był nawet na pół miliona złotych, co jest dla nas ceną nie do przyjęcia – tłumaczy burmistrz Daniel Putkiewicz. Szukamy innych rozwiązań, które pozwolą nam osiągnąć ten cel i liczę, że nowe rozwiązanie będziemy mogli zastosować już w przyszłym sezonie – dodaje burmistrz

– Niezależnie od tego,  na wiosnę z całą pewnością wrócą na rynek nowe drzewka w donicach – dodaje.

Akcja wymiany drzewek połączona została z Dniem Drzewa, który obchodzimy 10 października. Obdarowane katalpami szkoły i przedszkola zorganizowały dziś sadzenie drzew przekazanych przez Gminę Piaseczno.