Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

757
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
foto Joanna Ferlian

1 marca wspominamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia walczącego przeciwko podporządkowaniu Polski Związkowi Radzieckiemu.

Święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia nazywanych “Żołnierzami Wyklętymi” oraz “Niezłomnymi” obchodzone jest od 2011 roku.

1 marca 2024 r. obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Piasecznie, tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Św. Anny. O wyjątkową oprawę tegorocznych obchodów zadbali uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego – Ochrona Granicy Państwowej z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii.

Po przywitaniu gości i odśpiewaniu Hymnu Narodowego, głos zabrał burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, który przypomniał trwające od lat spory o rolę Żołnierzy Wyklętych w najnowszej historii Polski. O roli walki o Ojczyznę podczas ostatniej wojny i po niej mówił również Władysław Sieradzki, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych – Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego – oddziału, który w czasie okupacji działał na naszym terenie. Po Apelu Poległych delegacje władz samorządowych, kombatantów, lokalnych organizacji, szkół i harcerzy a także posłanka Kamila Bosak złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Pamięci Żołnierzy Wyklętych.