Obrzęd Nocy Świętojańskiej

4197
Obrzęd Nocy Świętojańskiej z udziałem Chóru Quasi Coro. Foto: archiwum chóru
Obrzęd Nocy Świętojańskiej z udziałem Chóru Quasi Coro. Foto: archiwum chóru

23 czerwca w ramach Obrzędu Nocy Świętojańskiej odbędą się warsztaty i opowieści świetojańskie, a także koncerty zespołów Łysa Góra i QUASI CORO.

Nie zabraknie też tradycyjnego wspólnego plecenia wianków, a na rynku na zakończenie obrzędu przewidziano zabawę na dechach przy muzyce kapeli ludowej “GĘŚLAKI”. Zapraszamy na pl. Piłsudskiego (Rynek) oraz parking miejski przy ul. Sierakowskiego, wstęp wolny.

Program imprezy:

godz. 17.00-20.00 (rynek) Namiot Opowieści Świętojańskich, warsztaty dla całych rodzin – krosno, wiklina, wicie wianków (prosimy o przyniesienie kwiatów), nauka śpiewu białym głosem, pieczenie podpłomyków.

godz. 19.30 (rynek, scena plenerowa) koncerty zespołów Łysa Góra i QUASI CORO

godz. 20.30 (rynek) korowód świętojański, rzucanie wianków, zabawa na dechach przy muzyce kapeli ludowej GĘŚLAKI

Łysa Góra – Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów.
Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami „przeszkadzajek” i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry. Wydanie ostatniej płyty zatytułowanej “Siadaj nie gadaj” wsparła Gmina Piaseczno.

Quasi Coro – Quasi Coro to grupa wokalna pod dyrekcją Marty Jędrzejczyk. Tworzą ją ludzie po trzydziestce, którzy kochają śpiew i zabawę i twórcze spędzanie czasu. W repertuarze zespołu znajdują się kolędy różnych stron świata, pieśni gospel, standardy jazzowe oraz klasyczne pieśni. Chór najlepiej czuje się w dobrze zaaranżowanych utworach rozrywkowych.

Ludowa kapela “Gęślaki” powstała w 2011 roku. W jej skład wchodzą Rafał Szpotakowski (skrzypce), Kamilla Adamska (klarnet), Arkadiusz Gniewek (akordeon) oraz Jerzy Kopiński (bas). Każdy z członków kapeli pochodzi ze środowiska muzyków klasycznych, jednak wszystkich połączyło zamiłowanie do polskiego folkloru i muzyki ludowej. Zespół grywa na różnych wydarzeniach związanych z polską kulturą ludową (m.in. na Dożynkach) oraz w ramach rozpowszechniania naszego folkloru wśród odwiedzających rekreacyjnie obcokrajowców na terenie Polski.