Ostatnie pożegnanie doktora Jerzego Łączyńskiego

1123
klepsydra - ostatnie pożegnanie doktora Jerzego Łączyńskiego

4 czerwca 2020 roku zmarł Doktor Jerzy Łączyński – lekarz, samorządowiec, Honorowy Obywatel gminy Piaseczno.

Jerzy Łączyński urodził się 2 lipca 1946 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie, a po ukończeniu studiów pracował przez 10 lat jako kierownik Ośrodka Zdrowia w powiecie Szczytno, następnie jako kierownik Ośrodka Zdrowia w Sobikowie koło Góry Kalwarii. W stanie wojennym represjonowany za zakładanie Solidarności Rolników Indywidualnych. W 1994 roku w wyniku pierwszego konkursu w historii Piaseczna został dyrektorem Z.O.Z. w Piasecznie. Przeprowadził restrukturyzację zakładu, oddłużył Z.O.Z., doprowadził piaseczyńską placówkę do usamodzielnienia się, co umożliwiło negocjowanie oraz zawieranie kontraktów z Kasą Chorych.  Przyczynił się do podpisania umowy ze szpitalem MSWiA w Warszawie, co w znaczący sposób podniosło poziom opieki zdrowotnej w Piasecznie. Przeprowadzał kapitalne remonty w gminnych przychodniach, wyposażając je w nowoczesny sprzęt, własny transport oraz wprowadzając w nich kompleksowe rozwiązania informatyczne porządkujące i ułatwiające znacznie obsługę pacjentów.

Jerzy Łączyński był specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej, posiadał doktorat w zakresie pulmonologii. Został uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Posiadał również Honorową Odznakę „Zasłużony Dla Warmii i Mazur”, jak też „Zasłużony Dla Zdrowia i Narodu”. Środowiska kombatanckie nadały mu ponadto odznakę „Za Zasługi dla Kombatantów i Więźniów Politycznych RP”. Piastował również przez trzy kadencje funkcję radnego powiatu piaseczyńskiego.

Od 2013 roku Honorowy Obywatel gminy Piaseczno.

Jerzy Łaczyński - fotografia archiwalna z uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela gminy Piaseczno
Jerzy Łączyński – fotografia archiwalna wykonana podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela gminy Piaseczno