Park Miejski w nowej odsłonie

4371
Park miejski
Park miejski

Prace przy rewaloryzacji Parku Miejskiego w Piasecznie dobiegają końca. W wakacje pojawiły się nowe alejki, latarnie, ławki oraz kosze. Park zazielenił się dzięki dużej ilości planowych nasadzeń. Przestrzeń stała się miejscem rekreacji, gdzie mile spędzimy czas na spacerach wśród zabytkowych drzew, z dala od betonu i asfaltu, a dzieci będą mogły pobawić się na świeżym powietrzu na oddanym w połowie sierpnia do użytkowania placu zabaw.

Park Miejski w całości objęty jest ochroną konserwatorską i jego modernizacja przebiegała z zachowaniem historycznego charakteru terenu. Z tego właśnie powodu podłoże w parku utwardzone zostało naturalnymi materiałami, nie zastosowano krawężników oddzielających alejki od zieleni, wykonano natomiast obrzeża w technologii eko-board. Jak mówi Patrycja Zych z Wydziału Utrzymania Terenów Publicznych, rozwiązania takie były zgodne z koncepcją zatwierdzoną przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Mieszkańcy powinni czuć się bezpiecznie w parkowej przestrzeni dzięki zamontowanym nowym latarniom, a przede wszystkim dzięki monitoringowi, który zostanie uruchomiony już wkrótce. Użytkowników parku powinny ucieszyć także liczne nowe nasadzenia. Zrewitalizowany teren wzbogacił się bowiem o około 140 drzew, kilka tysięcy krzewów i około 3000 róż.

Z końcem sierpnia, dzięki współpracy gminy z PGE Dystrybucja S.A., z parku zniknęły stare słupy energetyczne, które do tej pory szpeciły rewitalizowaną przestrzeń. Przed nami jeszcze jeden etap rewitalizacji parku, zaplanowany na kolejny rok – rewitalizacja stawu, aranżacja przestrzeni wokół niego oraz remont mostku nad Perełką.

– W niedalekiej przyszłości planujemy także stworzenie ścieżek tematycznych i historyczno-przyrodniczych oraz instalacji artystycznych, wszystko po to, aby miejsce to było chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale i przez turystów – mówi Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

Rewitalizacja byłaby niemożliwa w takim zakresie, gdyby nie porozumienie podpisane 16 października 2015 roku przez burmistrza Piaseczna Zdzisława Lisa, starostę piaseczyńskiego Wojciecha Ołdakowskiego oraz członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego Ksawerego Guta. Na jego mocy gmina Piaseczno zyskała możliwość rewitalizacji części terenu przekazanego jej przez starostwo w dzierżawę.