Parkując pomyśl o innych uczestnikach ruchu drogowego!

1181

Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących samochodów i łamanie przepisów w tym zakresie.

Niestety wielu kierowców nie zna przepisów dotyczących parkowania i postoju w mieście, inni zaś łamią przepisy z premedytacją, utrudniając życie pozostałym uczestnikom ruchu oraz pieszym.

Kierowcy parkują samochody na chodnikach, nie zostawiając odpowiednio dużo miejsca dla przechodniów, a przecież chodniki służą głównie do ruchu pieszego. Pamiętajmy, że jeśli na chodniku nie ma zakazu parkowania, to należy pozostawić co najmniej 1,5 metra szerokości dla pieszych. Nierzadko pozostawione auta blokują ścieżki rowerowe, przejścia, zatoczki autobusowe czy wysepki na drogach, gdzie wymalowane poziome paski oznaczają zakaz ruchu i zatrzymywania się. Oddzielnym problemem jest parkowanie pojazdów na terenach zielonych i klepiskach, gdzie parkowanie również jest zabronione. Dodatkowo wyjeżdżając z nieutwardzonego terenu ubłoconym autem, kierowcy brudzą ulicę, za co także można zostać upomnianym mandatem.

Co dzieje się gdy parkujemy w niewłaściwy sposób? Najlepiej obrazują to zdjęcia wykonane w terenie.

Biuro Promocji i Kultury przygotowało specjalną ulotkę, którą Straż Miejska umieszcza za wycieraczki źle zaparkowanych samochodów. Do akcji zachęcamy też wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby oznaczać niepoprawnie zaparkowane pojazdy. Można wydrukować ulotkę na drukarce w domu (pobierz plik), lub odebrać je w Biurze Promocji i Kultury przy ul. Sierakowskiego 11 w Piasecznie.

Jeśli widzimy problem na drodze, taki jak źle zaparkowany samochód, korzystajmy z darmowej aplikacji mobilnej Mobile Alert. Odpowiednie służby reagują na incydenty zgłoszone tą drogą.

Akcja Parkuj z głową - ulotka żółta kartka za złe parkowanie