Piaseczno słynie kobietami

2277
Kolaż zdjęć/grafik kobiet, które zapisały się w historii Piaseczna
Kolaż zdjęć/grafik kobiet, które zapisały się w historii Piaseczna

Na Dzień Kobiet mamy dla mieszkańców ciekawego newsa. Już wkrótce nakładem Gminy Piaseczno ukaże się książka „Piaseczno kobietami słynące”.

Wydawnictwo przybliży życiorysy niezwykłych kobiet, które na przestrzeni wieków miały wpływ na dzieje miasta i były z nim mocno związane. Czytelnicy poznają sylwetki darczyń m.in. księżnej mazowieckiej Anny, wdowie po Bolesławie III, założycielki szkoły w Chyliczkach hrabiny Cecylii Plater Zyberkówny, dyrektorki szkoły w Zalesiu Dolnym od lat 30. do 50. XX wieku Emilii Szteinbokówny, bibliotekarek m.in. Wandy Dąbrowskiej, czy aktorek jak Lidia Wysocka czy Mira Grelichowska.

Z tematem zmierzyła się Dorota Zając, historyczka, mieszkanka Piaseczna, przewodniczka krajoznawcza i współautorka publikacji „Tradycja Mazowsza – powiat piaseczyński. Przewodnik subiektywny” oraz informatora “Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego”.

– Każde miasto ma swoją tożsamość i postaci, które pozostawiają po sobie wyjątkową spuściznę. Dzięki tej publikacji poznamy wybrane sylwetki kobiet, które odcisnęły swój pozytywny ślad w historii miasta, zmieniając Piaseczno na lepsze. Często w historii za sukcesami mężczyzn stały silne kobiety, tu jednak mamy przykłady kobiet, które w swoich działaniach wychodziły na pierwszy plan – podkreśla Burmistrz Daniel Putkiewicz.

A tak o swojej książce pisze sama autorka:

„Tym razem, co nieco z herstorii Piaseczna (herstoria – z angielskiego herstory, zamiast history, to her – jej, a nie his – jego opowieść). Powiało feminizmem? I bardzo dobrze. Historia widziana oczami kobiet i o kobietach. Wybór bohaterek książki jest jak najbardziej subiektywny. Przekrój postaci od królowych przez, pisarki, bibliotekarki do gwiazd filmowych. Nastąpiło tym razem małe odwrócenie ról, ponieważ będzie tu też o mężczyznach, ale wyjątkowo nie na pierwszym planie. Opowieść jest z mojej strony swoistym hołdem dla wszystkich kobiet i tych wykształconych: artystek, pisarek, nauczycielek, zajmujących się polityką, ale i tych zazwyczaj niedocenianych, pracujących w domach i wychowujących swoje dzieci.”