Płać podatki i korzystaj z przywilejów

865
Burmistrz Piaseczna - rozlicz PIT w Piasecznie
foto Joanna Ferlian-Tchórzewska

Wpływy podatkowe od osób fizycznych to jedno z najważniejszych źródeł dochodów gminy. Nieco ponad 38% podatku płaconego przez mieszkańców do urzędu skarbowego wraca do gminy i w prosty sposób przekłada się na realizację potrzebnych usług i inwestycji.

Część płaconych przez mieszkańców podatków trafi do gminy Piaseczno tylko pod warunkiem, że w deklaracji podatkowej wskazali naszą gminę jako miejsce zamieszkania. Warto to zrobić, bo od wysokości wpływów do budżetu zależy to, jak wiele inwestycji i remontów będzie mógł w danym roku zrealizować samorząd. W 2024 roku gmina Piaseczno zamierza wydać na inwestycje ponad 175 mln zł.

– Staramy się zachęcać mieszkańców do płacenia podatków nie tylko poprzez akcje informacyjne, ale także kierując dodatkowe usługi i ulgi do tych osób, które wyrobią sobie Piaseczyńską Kartę Mieszkańca – mówi burmistrz Piaseczna.

Karta wielu możliwości

Piaseczyńska Karta Mieszkańca (PKM) oferuje przede wszystkim istotne zniżki komunikacyjne. Jej posiadacze korzystają z bezpłatnych przejazdów liniami lokalnymi L. Na karcie można też zakodować bilety ZTM i skorzystać z ulgi wynoszącej 30% ceny, którą pokrywa gmina Piaseczno.

Karta jest również niezbędna w przypadku uczniów korzystających z posiłków w szkolnych stołówkach. Piaseczyńska Karta Mieszkańca czy Piaseczyńska Karta Dużej Rodziny pozwalają również na korzystanie ze zniżek na basenie GOSiR Piaseczno czy w Centrum Kultury. Mogą też pełnić rolę karty bibliotecznej.

Kolejną korzyścią dla mieszkańców jest oferta bezpłatnego chipowania oraz kastracji/sterylizacji zwierząt domowych. Posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca oraz Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny mogą korzystać również z ofert rabatowych podmiotów komercyjnych.

Karta mieszkańca uprawnia również do zniżki przy wykupieniu abonamentu na Miejskich Parkingach Płatnych.

To proste, wystarczy ZAP-3

Obecnie przepisy nie wymagają meldunku, aby płacić podatki w miejscu zamieszkania. Wypełniając PIT, wystarczy wskazać jako miejsce zamieszkania gminę Piaseczno oraz dołączyć wypełniony formularz aktualizacyjny ZAP-3. W ten sposób wspieramy okolicę, w której mieszkamy, a więc wpływamy na otaczającą nas rzeczywistość.

Na co idą Twoje podatki?

Aby ułatwić mieszkańcom zorientowanie się, w jaki sposób ich pieniądze są wydawane przez gminę Piaseczno, od kilku lat na stronie internetowej nacoidamojepieniadze.pl/piaseczno udostępniamy specjalne narzędzie, które pozwala sprawdzić, jaka kwota z naszego podatku zasila poszczególne zadania gminy.

1,5% wsparcia dla mieszkańców gminy

Każdy podatnik rozliczając się z Urzędem Skarbowym może wskazać Organizację Pożytku Publicznego, na rzecz której chcą przekazać 1,5% swojego podatku. Z tej formy wsparcia korzystają również mieszkańcy naszej gminy, którzy zbierają środki na leczenie czy rehabilitację z pośrednictwem różnych fundacji. Listę takich osób znajdą Państwo na stronie gminy: 1,5% mieszkańcom gminy Piaseczno.


Film dotyczący akcji rozlicz PIT tu gdzie mieszkasz. Film nie zawiera kwestii dialogowych, ale posiada napisy wbudowane w animację.