„Podaruj Ciszę” w Sylwestra

1757

Po raz kolejny przyłączamy się do akcji promującej alternatywne dla odpalania fajerwerków sposoby świętowania sylwestra. Zachęcamy mieszkańców do przyłączenia się do akcji „Podaruj Ciszę”.

Celem akcji prowadzonej przez grupę środowiskowych aktywistów jest informowanie o szkodliwości fajerwerków i promowanie sposobów świętowania, które nie przynoszą cierpienia innym osobom i zwierzętom oraz nie zagrażają środowisku.Podaruj ciszę. Plakat akcji, Na grafice ptak.
Fajerwerki są źródłem stresu dla ludzi, np. dla dzieci oraz dorosłych dotkniętych spektrum autyzmu. Osoby takie bardzo źle reagują na hałas. Huk i błyski mogą także powodować cierpienie u osób chorych na padaczkę. Sylwester to też wyjątkowo trudny czas dla zwierząt, które muszą się mierzyć z silnym lękiem związanym z hukiem wystrzałów. Dla niektórych z nich huczna zabawa, organizowana przez ludzi, kończy się śmiercią. Dodatkowo fajerwerki są źródłem zanieczyszczeń powietrza, wytwarzają bowiem dym i pył, który zawiera różne metale ciężkie, związki siarki i węgla oraz inne szkodliwe chemikalia.

Na stronie internetowej akcji: www.podarujcisze.pl znajdują się zarówno informacje o szkodliwości fajerwerków, ale również sposoby minimalizowania negatywnych skutków sylwestrowej zabawy u zwierząt domowych. Pomysłodawcy akcji proponują również alternatywne sposoby świętowania tej wyjątkowej nocy. Znajdziemy tam także przepisy prawa związane ze stosowaniem fajerwerków.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji „Podaruj Ciszę” i świętowania zakończenia roku 2022 i początku roku 2023 z poszanowaniem innych.